Szervusztok!
Az alábbi egyenletrendszerrel meggyűlt a bajom. Van ötlete valakinek a megoldásra?
3x + 3y + xy = 11
x²y + xy² = 6
2012. okt. 2. 23:53
1/3 anonim válasza:
1. lépés: X+Y és X*Y helyére vezessél be egy-egy ismeretlent (pl. A=X+Y, B=X*Y). Ezekre megoldod az egyenletrendszert.
2. lépés: Miután tudod, mennyi A és B, akkor a t^2-At+B=0 másodfokú egyenlet két gyöke lesz x és y.
2/3 bongolo válasza:
3(x+y) + xy = 11
xy(x+y) = 11
Vezessünk be új változókat:
v = x+y
w = xy
3v + w = 11
vw = 6
-----
w = 11 - 3v
-----
v(11−3v) = 6
stb. másodfokú egyenlet. Kijön belőle v, utána már w is megvan.
Aztán visszaalakítva x meg y-ba abból is lesz egy másodfokú egyenlet.
Szerintem menni fog neked ezekből.
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors és precíz hozzászólásokat :)
Sokat segített
2012. okt. 3. 00:08