Levezetné nekem valaki a feladat megoldását?


Melyek azok a legkisebb pozitív egész számok, amelyek kielégítik a 28x^4=75y^3 egyenletet?

Előre is köszi a segítséget!



2012. szept. 21. 01:23
 1/7 anonim ***** válasza:

x^˘=(75^y^^)/28 - itt első körben a bal oldalt elosztom 28-cal tehát, hogy az egyenlőség utána is fenn álljon a jobb oldalt is osztod.

Utána meg "x a negyedikent" x^˘ negyedikgyök alá kell vonni és a jobb oldal egészét is csak ezt nem tudom itt lerajzolni.

2012. szept. 21. 01:33
 2/7 anonim ***** válasza:

Na leírom szavakkal, elég paraszt lesz de nem tudoma hatványkitevőket bevarázsolni.


Van a baloldalad 28 darab x a negyediken, ez egyenlő a jobb oldallal. Cél eljutni x-hez. Tehát hogy x = ?

A bal oldalt a 28 darab x a negyedikent elosztom 28-cal, de hogy az egyenlőség megmaradjon a jobb oldalt is osztom 28-cal.

Majd x a negyedikent 4. gyök alá vonom, hogy megkapjam ikszet. Tehát iksz egyenlő negyedik gyök alatt (75 y a köbön osztva 28-cal)

Elakadtam közben. Nem tudom. Failed.

2012. szept. 21. 01:44
 3/7 A kérdező kommentje:
Odáig jutottam el, hogy x^2 = (5y*(2y)^1/2)/2*7^1/2... ellenőrizve helyes, de jutok tovább... ráadásul ha még gyökön vonnék, még messzebbre lendülnék az egész számok halmazától. Tehát ha még sikerülne is egy valós y-t kifejeznem, utána lehetne küzdeni azzal, hogy mindkét oldalt megszorozom egy k számmal, hogy x,y-ra egész számot kapjak, és megmaradjon az arányosság is...
2012. szept. 21. 02:09
 4/7 anonim ***** válasza:
Gyanúm szerint egy kicsit más irányban lenne célszerű elindulni. 28=2*2*7 és 75=3*5*5, így 2*2*7*x^4=3*5*5*y^3. 2,3,5,7 relatív prímek egymáshoz, így 2 és 7 (illetve ezek hatványai) osztója kell hogy legyen y-nak illetve y^3-nek), és ugyanígy 3 és 5 x-nek (x^4-nek). Tehát a bal oldalnak (szerintem) legalább 2*2*7*3^4*5^4 formájúnak kell lennie, a jobbnak meg 3*5*5*2^3*7^3. Innen x=3*5=15 és y=2*7=14 adódik.
2012. szept. 21. 08:48
 5/7 anonim ***** válasza:
Valamit benéztem :/ Na végignézem még egyszer...
2012. szept. 21. 08:52
 6/7 A kérdező kommentje:
Megoldottam, de nem ide fogom leírni, mert nagyon hosszú (és formázás hiányában felttébb átláthatatlan) lenne. Eleve rossz úton indultunk el. Oszthatóságot és arányosságot kell figyelni...
2012. szept. 21. 10:10
 7/7 anonim ***** válasza:

Egy megoldást én is kihoztam. Megtaláltam, hogy hol hibáztam az imént. De azért koránt sem vagyok biztos abban, hogy ez a két legkisebb olyan x és y pozitív egész, amire teljesül az egyenlőség :D Nos akkor a megoldásom a következő.


Az addig stimmel, hogy 28 és 75 relatív prímek. Ezért 28|y^3 és 75|x^4. Ezen kívül a bal oldal páros (28-cal való szorzás miatt, ezért x^4, tehát x páros és páratlan is lehet), emiatt a jobb oldalnak is párosnak kell lennie. Márpedig az akkor lesz páros, ha y^3 páros, azaz y is páros.


Ez az jelenti, hogy a bal oldal 2^2*7*(2^x*7^y*3^k*5^2k)^4 alakú, a bal oldal hasonló megfontolásból pedig 3*5^2*(3^a*5^b*2^2n*7^n)^3 alakú. Nyilván valamennyi kitevő pozitív egész kell legyen. Elvégezve a hatványozásokat és a lehetséges összevonásokat, kapunk egy kifejezést, ahol mindkét oldalon 2, 3, 5, 7 hatványai állnak. Ez csak akkor teljesül, ha a kitevő megegyeznek.


Az egyenletek tehát: 2+4x=6n (2), 1+4y=3n (7), 4k=1+3a (3), 8k=2+3b (5) - zárójelben a hatvány alapjai :) Ennek a legkisebb pozitív megoldása n=3, y=2, x=4 és k=1, a=1, b=2. Innen visszahelyettesítéssel x=58800 és y=1646400 :D

2012. szept. 21. 11:33