Hogy kell egy ilyen feladatok megcsinálni? (matek)


Két szám összege 2250. Az egyiknek a 12%-a egyenlő a másiknak a 18%-ával. Melyik ez a két szám?

(felvételi előkészítő lapon volt)



2012. okt. 2. 19:21
 1/2 anonim ***** válasza:
66%

Ez egy egyenletrendszerrel megoldható feladat. A két szám legyen x és y.

1) x + y = 2250

2) 0.12*x = 0.18*y


Például a másodikból kifejezed x-et, tehát elosztod a két oldalt 0.12-vel:

x = 1.5*y

Ezt már behelyettesítheted az első egyenletbe:

1.5*y + y = 2250

2.5*y = 2250 Itt leosztasz 2.5-tel:

y = 900

Most behelyettesíted ezt az első egyenletbe, hogy megkapd x-et:

x + 900 = 2250

x = 1350


Ellenőrzésképpen:

0.12*1350=162

0.18*900=162

A kettő megegyezik, tehát a két keresett szám 900 és 1350.

2012. okt. 2. 19:34
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

1) x + y = 2250

2) 0.12*x = 0.18*y


A másodikat 100-zal szorozva

x + y = 2250

12x = 18y


x + y = 2250

12x - 18 y = 0


Legyen

2250 = A

így a két egyenlet

x + y = A

12x - 18y = 0


az elsőt 18-cal szorozva

18x + 18y = 18A

12x - 18y = 0

A két egyenletet összeadv

30x = 18A

Egyszerűsítve /6

5x = 3A

ebből

x = 3*(A/5)

========

és

y = A - x

y = 2*(A/5)

========


Mivel

A/5 = 2250/5 = 450

így

x = 3*450

x = 1350


y = 2*450

y = 900

2012. okt. 2. 20:16