Hogyan kell megoldani ezt a fizika feladatot? (9. osztály)


Egy méhecske teher nélkül 8 m/s,mézzel s virágporral megrakodva 6,5 m/s sebességgel repül.

Milyen messziről hozhat mézet 10 perc alatt,ha a "rakodási időtől" eltekintünk ?

Kérlek segítsetek! Nagyon fontos! Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!


2012. okt. 2. 18:52
 1/2 anonim ***** válasza:
2012. okt. 2. 19:37
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen

v1 = 8 m/s - a sebesség üresen

v2 = 6 m/s - a sebesség megrakottan

T = 600 s - az összes repülési idő

S = ? - a megtehető távolság


A távolságot a méhecske üresen t1, megrakottan t2 idő alatt teszi meg, az összegük a rendelkezésre álló idő

T = t1 + t2

Mivel a távolság mindkét esetben ugyanannyi, ezért a részidőkre írható

t1 = S/v1

t2 = S/v2

így

T = t1 + t2 = S/v1 + S/v2

T = S(1/v1 + 1/v2)

ebből a távolság

S = T/(1/v1 + 1/v2)

A zárójelben levő mennyiség a két sebesség harmonikus közepének a fele, vagyis

S = T*H(v1,v2)/2

ill

S = (T/2)*H(v1,v2)

=============

A harmonikus közép kibontva

H(v1,v2) = 2*v1*v2/(v1 + v2)


Jöhet a behelyettesítés. :-)


DeeDee

**********

2012. okt. 2. 19:54