Egy hűtőszekrényből, ahol a belső hőméréklet 15C, kiveszünk egy kb. félig telt üdítősüveget. Az üveg szájára megnedvesített pénzérmét helyezünk. Miközben az üvegben levő levegő melegszik, az érme többször megemelkedik az üveg száján. A pénzérme tömege 30 g, a palack nyílásának keresztmetszete 3 cm2, a külső levegő légnyomása 98 kPa. Mekkora a palackba zárt levegő hőmérséklete akkor, amikor az érme először emelkedik meg az üveg száján?

2012. szept. 19. 20:34
 1/3 bongolo ***** válasza:
100%

A térfogat állandó (ettől izochor az állapotváltozás), ezért ez az összefüggés adott:

p1/p2 = T1/T2

p1 = 98 kPa

T1 = 15 °C = 288 K

Nincs megadva, de az üdítősüveg bizonyára nem szénsavas, és le se volt zárva. Szóval a lényeg, hogy kezdetben az üvegben lévő légnyomás is 98 kPa. (Ha nem így lenne, hiányozna ez az adat.) Most az érmével lezárjuk, és ahogy melegszik, nő belül a levegő nyomása is (hisz p/T állandó). A pénzérme megemeléséhez viszont extra nyomás kell, mert az pénzérmének is van nyomása:

pp = F/A ahol F az érme súlya, A pedig a felület (3 cm²)

pp = m·g/A = 0,03 kg·10 m/s² / 0,0003 m² = 1000 Pa = 1 kPa


Vagyis pont amikor megemelkedik a pénzérme, ekkora kell legyen a belső nyomás:

p2 = p1 + pp = 99 kPa


Ezt az egyenletet kaptuk tehát:

98 kPa / 99 kPa = 288 K / T2


Ebből T2 kijön, már csak át kell váltani Celsius fokba.

2012. szept. 19. 21:50
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Megvan ezzel az ötösöm ;)
2012. szept. 20. 17:34
 3/3 anonim ***** válasza:

Kedves Bongolo!

Nagyon sokat segítettél nekem is, azt hiszem nem csak egy ember kap ötöst. :))

A zöld kéz ment.

2017. jan. 14. 21:37