Vegyes sorozat: Miért ez az eredmény?


Miért ezek az elemek jöttek ki számtani és mértani sorozat tagjaiként?

[link]



2012. szept. 30. 21:09
 1/4 bongolo ***** válasza:
Nagyon jó a levezetés, melyik lépést nem érted?
2012. okt. 1. 14:11
 2/4 anonim ***** válasza:

Talán így átláthatóbb :-)


A számtani sor

a1 + a2 + a3 = 90


A mértani 3 egymás utáni tagja

m(x) = a1 + 6

m(x+1) = a2 - 2

m(x+2) = a3 + 53


A számtani sort a középső elemmel felírva

a1 = a2 - d

a2 = a2

a3 = a2 + d

Összeadva őket a bal oldal az ismert összeg, jobb oldalon a 'd' kiesik, így

90 = 3*a2

ebből

a2 = 30


Ezt ismerve a mértani sor tagjai

m(x) = a2 - d + 6 = 36 - d

m(x+1) = a2 - 2 = 30 - 2 = 28

m(x+2) = a2 + d + 53 = 30 + 53 + d = 83 + d

Áttekinthetőbben

m(x) = 36 - d

m(x+1) = 28

m(x+2) = 83 + d


A mértani sorban érvényes szabály szerint

(36 - d)(83 + d) = 28²

Innen már az előző megoldás szerint megy a megoldás.



Végül egy kissé perverznek minősíthető, zárt megoldás az ilyen típusú feladatokra. :-)


Az egyenletek általános formában

a1 + a2 + a3 = S

m(x) = a1 + c1

m(x+1) = a2 + c2

m(x+2) = a3 + c3


Bevezetve a következő jelöléseket

A = c1 - c3

B = c1 + c3 + 2*c2

C = 4S/3

D = c1 + c3 - 2*c2

a feladat megoldása

d1,2 = {A ± √[(B + C)D]}/2


A feladat esetén

S = 90

c1 = 6

c2 = -2

c3 = 53

így konstansok

A = -47

B = 55

C = 120

D = 63


Ezeket behelyettesítve a feladat eredményét kapjuk.


DeeDee

**********

2012. okt. 1. 22:15
 3/4 A kérdező kommentje:

De a számtani és mértani sorozat tagjai hogy jöttek ki? Mibe helyettesítettek bele mit? Én értem a feladatot csak nem tudom, hogy mind a 2 esetben melyik képletbe behelyettesítve jönnek ki a számtani és mértani sorozatok tagjai.

Sajnos még mindig megértem, légyszíves 'szájbarágósabban' írd le,mert nem látom át ezeket a dolgokat, de köszönöm.

2012. okt. 1. 23:02
 4/4 A kérdező kommentje:

Megint átfutottam rajta...MEGÉRTETTEM.Hogy nem jötte erre rá magamtól?

Még egyszer nagyon köszönöm.

2012. okt. 1. 23:22