Hogyan kell egy harmadfokú egyenletet megoldani?


Egy kis magyarázatra lenne szükségem. A feladat:

2x^3 + 5x^2 - 11 = 0

Hiányos harmadfokú és bárhogy próbálkozok egyszerűen nem tudom megoldani, segítenétek? Nem konkrétan ez a feladat a lényeg, tehát nem eredményre van szükségem, inkább levezetésre! Nagyon köszönöm!


2012. szept. 28. 11:52
 1/6 anonim ***** válasza:

Tanultátok a harmadfokú egyenlet megoldóképletét? Mert van rá képlet, mint a másodfokúra.


Másik lehetőség, hogy keresel nyilvánvaló megoldást, ami biztos jó, és redukálod másodfokúra. Most a -3 első ránézésre jó megoldás.

2012. szept. 28. 12:30
 2/6 bongolo ***** válasza:

(Az első válaszhoz: a -3 nem megoldás...)


Először érdemes a harmadfokú tag tényezőjét 1-re redukálni:

x³ + 5/2·x² - 11/2 = 0

Aztán át kell alakítani olyanra, amiben nincs másodfokú tag. Azt úgy lehet, hogy kiindulunk a z=x+5/6 (általánosságban z=x+b/(3a)) behelyettesítésből. Ezzel ugyanis z³ első két tagja most x³+5/2·x² lesz.


z³ = (x + b/(3a))³ = x³ + 3·x²·b/(3a) + 3·x·(b/(3a))² + (b/(3a))³


z³ első két tagja x³+5/2·x², utolsó két tagja meg 3·x·5²/6² + 5³/6³


Vagyis az eredeti egyenlettel most ez az egyenlet az egyenrangú:

z³ - 3·25/36·x - 5³/6³ - 11/2 = 0


x-et kiküszöbölve:


z³ - 3·25/36·(z-5/6) - 5³/6³ - 11/2 = 0

z³ - 25/36·z + 3·5³/6³ - 5³/6³ - 11/2 = 0


legyenek

p = -25/36

q = 2·5³/6³ - 11/2

Ekkor az egyenletünk ez lesz:


z³ + pz + q = 0


Az ilyen alakúakat lehet megoldni a Cardano képlettel. Annak a levezetése is érdekel?

2012. szept. 28. 14:33
 3/6 bongolo ***** válasza:

Hát sikerült elrontanom, egy helyen kimaradt a 3-mal szorzás:


z³ - 3·25/36·z + 3·5³/6³ - 5³/6³ - 11/2 = 0

p = -3·25/36

2012. szept. 28. 14:35
 4/6 anonim ***** válasza:
ha matek szakos egyetemista vagy, akkor caradno képlet, ha középsulis, akkor valószínűleg elírták a feladatot, vagy ahogy már előttem is mondták, kell keresni egy nyilvánvaló megoldást és azt kiemelve másodfokúvá lehet alakítani.
2012. szept. 28. 16:41
 5/6 A kérdező kommentje:
Ajj ajj... megpróbálom a képlettel. Esetleg olyan programot neten nem tudtok, ami kiböki a megoldást?
2012. szept. 29. 10:26
 6/6 bongolo ***** válasza:

Dehogynem. pl. ez:

[link]

2012. szept. 29. 10:37