110/B. Valaki Segítene leveztetni ezt a feladatot? Hány g 3 n/n%-os és hány g 10 n/n%-os konyhasóoldatot kell összekeverni 150 g 6 n/n %-os oldat előállításához?


Először átváltottam m/m %-ban a mólszázalékokat,aztán ezeket behelyetesítettem a keverési egyenletben,de valamiért nem az az eredmény jött ki ami a megoldókulcsban van.:/


Előre is köszönöm!



2012. szept. 27. 11:51
 1/5 BKRS ***** válasza:
0%

Szerintem ez egy lehetseges megoldasi mod:


x g kell az elso es 150-xg a masodik oldatbol.

1 mol 3 n/n%-os oldat az 0.03*58.5 + 0.97*18 =17.5 g

1 mol 10 n/n% -os oldat az 0.1*58.5 + 0.90*18 = 16.3 g

1 mol 6 n/n%-os oldat az 0.06*58.5 + 0.94*18 = 20.4 g


xg 3n/n%-os oldatban van 0.03*x/17.5 mol NaCl

150-x g 10n/n%-os oldatban van 0.1*(150-x)/16.3 mol NaCl

150g g 6n/n%-os oldatban van 0.06*150/20.4 = 0.44 mol NaCl


0.03*x/17.5 + 0.1*(150-x)/16.3 = 0.44

Ha jol szamoltam, akkor ez:

x=108.6g

150-x= 41.4g

2012. szept. 27. 16:38
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nekem kijött, én így számoltam:


6 mol NaCl -> 58,5 x 6 = 351g

94 mol H2O -> 94 x 18 = 1692g


351/2043 x 100 = 17,18 m/m%


-------150 x 17,18


3n/n% = 175g + 1746g => 9,13m/m%


-------y x 9,13%


10n/n% = 585g + 1620g => 26,53%


-------(150-y) x 26,53%


_______________________________________


y * 9,13 + (150-y) x 26,53 = 150 x 17,18

9,13y + 3979,5 - 2653y = 2577

-17,14y = -1402,5

y = 80,6


80,6g 3n/n% (9,13m/m%)

69,4g 10n/n% (26,53m/m%)

2012. szept. 27. 16:42
 3/5 anonim ***** válasza:
Az "x" és a "*" is szorzás. :D
2012. szept. 27. 16:44
 4/5 BKRS ***** válasza:
Hmm, ez nagyon jo, akkor atnezem mit szamoltam el az enyemben.
2012. szept. 27. 17:11
 5/5 BKRS ***** válasza:
0%

Megvan mindjart az elso ket szorzast elhibaztam, ha mar egyszer szamitogep elott ulok nem fejben kene...

Itt van ujraszamolva:


x g kell az elso es 150-xg a masodik oldatbol.


1 mol 3 n/n%-os oldat az 0.03*58.5 + 0.97*18 = 19.215 g

1 mol 10 n/n% -os oldat az 0.1*58.5 + 0.90*18 = 22.05 g

1 mol 6 n/n%-os oldat az 0.06*58.5 + 0.94*18 = 20.4 g


xg 3n/n%-os oldatban van 0.03*x/19.215 mol NaCl

150-x g 10n/n%-os oldatban van 0.1*(150-x)/22.05 mol NaCl

150g g 6n/n%-os oldatban van 0.06*150/20.4 = 0.44 mol NaCl


0.03*x/19.215 + 0.1*(150-x)/22.05 = 0.44

Ha jol szamoltam, akkor ez:

x=80.79g

150-x= 69.21g

2012. szept. 27. 17:16