Hany molos az a saletromsav oldat, melyet vizzel otszoros terfogatra higitva 9,26 tomegszazalekos,1, 050g/cm^3 surusegu oldatot kapunk?

Legyszi valaki irja le a szamolas menetet! nagyon koszonom!!
2012. szept. 23. 15:56
 1/1 BKRS ***** válasza:

Ha kiszamitjuk hany mol HNO3 lenne 1 liter oldatban, akkor megkapjuk hany molos az oldat.

Mivel otzorosere higitottuk, ezert szamitsuk ki mennyi van a higitas utan 5 liter oldatban. Eredetileg ugyanis ennyi volt 1 literben.

5 liter oldat 5*1050g

5*1050 g oldatban van 5*1050*9.26/100 = 486.15 g saletrom sav.


1mol saletrom sav: 1+14+3*16 = 63g

97.23g saletromsav 486.15/63 mol = 7.72 mol.


Vagyis 7.72 molos az oldat.

2012. szept. 24. 17:29