Legyszi valaki irja le a szamolas menetet! nagyon koszonom!!2012. szept. 23. 15:56
1/1 BKRS válasza:
Ha kiszamitjuk hany mol HNO3 lenne 1 liter oldatban, akkor megkapjuk hany molos az oldat.
Mivel otzorosere higitottuk, ezert szamitsuk ki mennyi van a higitas utan 5 liter oldatban. Eredetileg ugyanis ennyi volt 1 literben.
5 liter oldat 5*1050g
5*1050 g oldatban van 5*1050*9.26/100 = 486.15 g saletrom sav.
1mol saletrom sav: 1+14+3*16 = 63g
97.23g saletromsav 486.15/63 mol = 7.72 mol.
Vagyis 7.72 molos az oldat.