A cukorgyártás során 8 tömeg%-os híg levet kapunk.300kg híg lé feldolgozásakor mennyi vizet kell elpárologtatni, hogy 90 tömeg %-os cukortartalmú oldat keletkezzen?

2011. márc. 13. 22:09
 1/4 Silber ***** válasza:

Hígabb oldat:

%(m/m)=8

m=300 kg=300000 g

Töményebb oldat:

%(m/m)'=90


%(m/m)=m(oldott cukor)/m(oldat)*100

8=m(oldott cukor)/300000*100

m(oldott cukor)=24000 g

Ugyanennyi lesz a töményebb oldatban is, ugyanis töményítésnél a cukor nem párolog el.


%(m/m)'=m(oldott cukor)/m(oldat)*100

90=24000/m(oldat)*100

m(oldat)=2400000/90=80000/3=26666,6667 g


Az első oldatban volt 24000 g cukor, és 276000 g víz.

A második oldatban van 24000 g cukor, és 2666,6667 g víz.

276000-2666,6667=273333,3333 g vizet kell elpárologtatni.

2011. márc. 13. 23:21
 2/4 anonim ***** válasza:
Köszi szépen
2017. jan. 28. 18:24
 3/4 anonim ***** válasza:

Hígabb oldat:

%(m/m)=8

m=300 kg=300000 g

Töményebb oldat:

%(m/m)'=90


%(m/m)=m(oldott cukor)/m(oldat)*100

8=m(oldott cukor)/300000*100

m(oldott cukor)=24000 g

Ugyanennyi lesz a töményebb oldatban is, ugyanis töményítésnél a cukor nem párolog el.


%(m/m)'=m(oldott cukor)/m(oldat)*100

90=24000/m(oldat)*100

m(oldat)=2400000/90=80000/3=26 666,6667 g


Az első oldatban volt 24000 g cukor, és 276000 g víz-

A második oldatban van 24000 g cukor, és 26 666,6667 g víz-


276 000-26 666,6667= 249 333,3333 g vizet kell elpárologtatni

2017. jan. 28. 18:51
 4/4 Silber ***** válasza:
Jogos, mérnöki hiba - elcsúsztam egy nagyságrenddel.
2017. jan. 28. 20:36