Hány olyan pozitív egész számpár van, amelyeknek legnagyobb közös osztója 12, legkisebb közös többszöröse 720?


2012. szept. 25. 21:20
 1/3 bongolo ***** válasza:

720 = 2^4 · 3^2 · 5

12 = 2^2 · 3

Vagyis a k és n számpárok ilyenek:

k = 12·a

n = 12·b

a·b = 2²·3·5

Vagyis ezeket a prímtényezőket az a és b között kell szétosztani. A két 2-es ugyanahhoz a számhoz kell kerüljön, mert egyébként nagyobb lenne az LNKO.


Magyarul a 3, 4 és 5 számokat kell az a és b közül valamelyikhez tenni. Ezt 2³ féleképpen tehetjük meg. Tehát 8 ilyen számpár van.

2012. szept. 26. 01:13
 2/3 Tom Benko ***** válasza:
12\cdot720 osztópárjai...
2012. szept. 26. 07:42
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2012. szept. 26. 20:24