Már nagyon sokszor próbáltam megcsinálni,de nem sikerült.. :S
A levezetés kéne! :D
(7-√40)* √(7+√40)/(7-√40)
A szorzás után az egész a nagy gyükjel alatt van.
Kép:
2012. szept. 20. 15:41
1/11 anonim válasza:
Ez egyenlő (7+√40) -el (13,3246), de nem értem, mire jó ez...
2/11 A kérdező kommentje:
A megoldásnak 3-nak kell lennie,de nem tudom levezetni :/
2012. szept. 20. 15:46
3/11 anonim válasza:
Tényleg 3, a nagy gyököt elfelejtettem...
4/11 anonim válasza:
Nem nehéz a levezetése, de hogy írjam le ide?
5/11 A kérdező kommentje:
Valaki letudná vezetni nekem,én már próbáltam,de nem megy... Előre is köszönöm! :D
2012. szept. 20. 15:52
6/11 A kérdező kommentje:
mit mivel szorozzak be?
pl az első részt beszorzom a naggyal eltűnik a nagy gyökjel?
2012. szept. 20. 15:53
7/11 anonim válasza:
Közbenső eredmény gyök((7-gyök(40))*(7-gyök(40)))
A gyök alatt két tag összegének és különbségének a szorzata áll. Ez egyenlő két tag négyzetének a különbségével.
Vagyis
gyök(7 a négyzeten- 40)
=
gyök (49-40)
=
gyök(9)
=
3
8/11 anonim válasza:
Ami a nevezőben van, azt felviheted a számláló mellé -1 kitevővel. A gyököt helyettesíted mindkét tagnál 1/2 kitevővel. Utána két darab 7-gyök negyvenes tagod lesz, az egyik 1/2 -es, a másik -1/2 -es kitevővel, ezek szorzata ugye úgy jön ki, h a kitevőket összeadod, akkor megint 1/2-ed lesz. Beteszed újra gyök alá az egészet és ott lesz egy azonosság: (a-b)*(a+b)=a^2 - b^2
9/11 A kérdező kommentje:
Köszi,de még azt nem értem hogy az első részt megszorzod amásikkal,akkor kiesik a nagy gyökjel alól a 7-gyök(40) (mert ugyebár annyival szoroztuk be?
2012. szept. 20. 16:07
10/11 anonim válasza:
Azt hiszem jól gondolod, de így elég nehéz megmondani...
Szerintem ennyi segítségből meg fogod tudni oldani, csak próbálkozz még egy kicsit. Ha mégsem, szólj!