Matek kombinatorika hogy is van ez? Jó így?


200 csavarból 20 selejtes. Hányféleképpen lehet kivenni 10 csavart, hogy közülük

a) legfeljebb 4 selejtes legyen?

b) legalább 4 selejtes legyen?


Nem egészen értettem mit ír a megoldás, én máshogy csináltam mint ott és azt nem tudom hogy jó e. Megnéznétek nekem és ha rossz akkor javítanátok? - Köszi! :)


a)

legfeljebb 4 lehet selejtes, akkor vagy max 4 selejtes lehet benne, vagy 3, 2, 1, 0.

A selejtesek rendre ennyi föleképpen szedhetőek ki

4 selejtes: 20!/16! = 116280

és ekkor 180!/174! lehet jó = 31265798256000


3 selejtes: 20!/17! = 6840

és ekkor 180!/173! lehet jó = 5440248896544000


2 selejtes: 20!/18! = 380

és ekkor 180!/172! lehet jó = 941163059102112000


1 selejtes: 20!/19! = 20

és ekkor 180!/171! lehet jó = 161880046165563264000


és ezen számok összegei adják ki a megoldást?


b)

legalább 4 csavar selejtes, akkor vagy min. 4 selejtes vagy 5,6,7,8,9,10

4 selejtes: 20!/16! = 116280

és ekkor 180!/174! lehet jó = 31265798256000


5 selejtes: 20!/15! = 1860480

és ekkor 180!/175! lehet jó = 178661704320


6 selejtes: 20!/14! = 27907200

és ekkor 180!/176! lehet jó = 1015123320


7 selejtes: 20!/13! = 390700800

és ekkor 180!/177! lehet jó = 5735160


8 selejtes: 20!/12! = 5079110400

és ekkor 180!/178! lehet jó = 32220


9 selejtes: 20!/11! = 60949324800

és ekkor 180!/179! lehet jó = 180


10 selejtes: 20!/10! = 60949324800

(és ekkor 180!/180! lehet jó = 1 de ez nem fér már bele)


Itt is a számok összege adja az eredményt?



2012. szept. 17. 17:56
 1/2 bongolo ***** válasza:

Nem.

Valahogy úgy csináltad a számolást, hogy kivettél először 4 selejteset úgy, hogy számít a sorrend (szóval leraktad egymás mellé az asztalra), aztán 6 jót úgy, hogy megint számít a sorrend. És ezeket össze akarod adni? Legalábbis szorozni kellene, de akkor fixálva van, hogy elől állnak a rosszak, utána a jók, és ha eddig számított a sorrend, itt miért nem számítana? Tehát még szorozni kellene azzal is, hogy hányféleképpen lehet őket összekeverni.


Valószínű inkább úgy van, hogy marokra vesszük ki a csavarokat, vagyis nem számít a sorrendjük. Csak az számít, hogy melyik rossz és melyik jó van köztük.


4 selejtest (20 alatt 4) féleképpen lehet kivenni úgy, hogy nem számít a sorrendjük.

6 jót (180 alatt 6) féleképpen

Együtt a marokban a 4 rossz és 6 jó ezek szorzata féleképpen lehet úgy, hogy megint csak nem számít a sorrendjük. Tehát:

4 selejtes: (20 alatt 4)·(180 alatt 6)

Ugyanígy 3 selejtes: (20 alatt 3)·(180 alatt 7)

2 selejtes: (20 alatt 2)·(180 alatt 8)

1 selejtes: (20 alatt 1)·(180 alatt 9)

0 selejtes: (180 alatt 10)


Ezeket már össze kell adni. Egyetlen képletben:


Σ(i=0..4) ((20 alatt i)·(180 alatt (10-i)))


szóval a szumma i=0-tól 4-ig megy, és ami a második zárójelben van, azt kell szummázni.


Azért képletben adtam meg, mert ezeket a feladatokat tipikusan nem kell kiszámolni számszerűen.


b) Érdemes fordítva nézni: legalább 4 selejtes ugyanaz, mint ha az összesből elhagyjuk a legfeljebb 3 selejteseket.


Összes: (200 alatt 10)

Legfeljebb 3 selejtes: ugyanaz, mint a), csak nem kell a 4-et bevenni.


Megoldás tehát:

(200 alatt 10) - (Σ(i=0..3) (20 alatt i)·(180 alatt (10-i)))


Persze lehet nem csak így inverzben, hanem direktben is, a "legalább"-okat összeszámolva. Végülis ha szummás képlet van, nem kell sokat írni:

Σ(i=4..10) (20 alatt i)·(180 alatt (10-i))

2012. szept. 17. 19:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi így már világos!
2012. szept. 17. 19:27