Matematika-Oszthatóság-11. osztály?


Határozza meg azokat az "a" és "b" egész számokat, amelyekre teljesül, hogy a+b+20 = ab

és az "a", "b", 21 hosszúságú szakaszból háromszög szerkeszthető!


2012. szept. 13. 19:54
 1/2 BKRS ***** válasza:

a+b-ab+20=0

szorzatta irva az ismeretleneket tartalmazo reszt:

(a-1)(1-b)+21 =0

(a-1)(1-b)=-21

(a-1)(b-1) = 21

Mivel egeszekrol van szo a-1 es 1-b osztoja lesz 21-nek

(a-1)(b-1) szorzat tehat lehet:

1*21

3*7

7*3

21*1

Negativ szamok illetve nem lehetnek, mert haromszoget kell tudni alkotni a-bol, b-bol es 21-bol.

Nezzuk melyik tovabbi parbol nem lehet haromszoget alkotni. Nyilvan, 3,7,21 nem fog haromszoget kepezni, mert 3+7<21

Viszont a masik ketto jo lesz:

a-1=1 b-1=21

Vagyis

a=2 b=22

Es a masik par a forditott eredmenyt adja:

a=22, b=2.

2012. szept. 13. 20:42
 2/2 anonim ***** válasza:

20=ab-a-b


(a-1)*(b-1)=ab-a-b+1


Vagyis

21=ab-a-b+1

21=(a-1)*(b-1)


21 osztóit kell megnézni.

Csinálsz egy táblázatot.

1. oszlop: a-1

2. oszlop: b-1

3. oszlop: a

4. oszlop: b

5. oszlop: a+b


Ha a+b>21, akkor szerkeszthető háromszög, azok lesznek a jó megoldások.

2012. szept. 13. 20:43