Határozza meg azokat a pozitív egész számokat, amelyek kielégítik az xy^2 + 2xy + x - 243y = 0 egyenletet!

Köszönöm előre is, aki segít :)


2012. szept. 10. 20:08
 1/6 anonim ***** válasza:

NA várj most gyök kettő alatt xy vagy gyök alatt xy szor 2 vagy xyszor gyök alatt kettő :)

A megoldásra ma már nem lesz időm segíteni de viszont úgy számold ki hogy kihozod az egyiket yra/xre és azt behelyettesíted xhelyére (ha épp xre hoztad ki)az alap képletben! :) Ezzel remélem segítettem elkezdeni :)

2012. szept. 10. 20:17
 2/6 A kérdező kommentje:
iksz szer ipszilon a négyzeten meg 2szer iksz szer ipszilon meg iksz ből 243ipszilon egyenlő nulla XD
2012. szept. 10. 20:21
 3/6 anonim ***** válasza:
uh bocsi XD mi ^ el a gyököt jelöljük :) (barátokkal :D)
2012. szept. 10. 20:23
 4/6 A kérdező kommentje:
Huh, nem nagyon értem, hogy hogyan tudnám x-et vagy y-t kihozni..
2012. szept. 10. 20:23
 5/6 A kérdező kommentje:
Tényle? :D Pedig ezen az oldalon "^" ezzel a jellel csak "négyszeten" -t (kettő a négyzeten) láttam még írni :D
2012. szept. 10. 20:25
 6/6 anonim ***** válasza:

x-et kiemelsz


x*(y^2+2y+1)=243y


wow a zárójel egy nevezetes azonosság


x*(y+1)^2=243y


y=-1 akkor a bal oldal 0, a jobb -243 az nem megoldás, ezért el lehet osztani (y+1)^2-el


x=243y/[(y+1)^2]


Na most olyan y-t keresünk, amire

243*y /[(y+1)*(y+1)] egész szám.


y pozitív egész, ezért y és (y+1) relatív prímek.

Vagyis ez csak akkor lesz egész, ha (y+1)^2 osztója a 243-nak.


243=3^5


y+1 lehet 3 vagy 9

y=2, y=8 a jó megoldások.

2012. szept. 10. 20:34