Oszthatóság-jól kezdtem el ezt a feladatot?


"15/5x327y"

Feladat: Milyen számok állnak x és y helyén?

Tudom, hogy ez egy nagyon egyszerű feladat, de két éve tanultam és nem jövök rá, hogyan is kellett megoldani!

Arra emlékszem, hogy "3*5" és az 5 kerül az y helyére, azaz a megoldás: 0,5, mivel 5-tel az utolsó számjegy alapján osztunk! De az x-et, hogyan is kell kiszámolni?

Előre is köszönöm, aki tudna segíteni!


2012. szept. 13. 19:09
 1/2 anonim ***** válasza:

15-tel azok a számok oszthatók, amelyek 3-mal -s 5-tel is. Az ötöt leírtad, hárommal pedig azok, amelyeknek az összege 3-mal osztható.

Tehát, ha y1=0, akkor 5+x+3+2+7+0= 17+x ezek szerint x1=1, 4, 7

és ha y2=5, akkor 5+x+3+2+7+5=22+x eszerint x2= 2, 5, 8

2012. szept. 13. 19:34
 2/2 anonim válasza:

Én sem most tanultam, de szerintem az y-on helyén csak 0 és 5 állhat, az 5-tel való oszthatóság miatt. A 3-mal oszthatóság szabálya pedig az hogy a számlyegyek összege osztható legyen 3-mal.

Ha y=0 akkor x=4 lehet, lehet még x=7.

Ha y=5 akkor x=2 lehet, lehet még x=8.

2012. szept. 13. 19:37