Hogyan kéne kiszámolni? Mi lenne a dolgom? Az, amit gondolok ( lent)?


A hőmérséklet 100 m-ként 3 celsiusfokot nő.

A kérdés úgy szól,hogy ¸¸Számítsd ki,hény °C-kal lehet magsabb a hőmérséklet 1000m mélyen a Föld egyes helyein! (A geotermikus gradiens,magyarul növekedési mérték a zárójelben).

Dunántúl(20 m )

Vezúv (7 m)

Felső-tó (68 m)

Dél-Afrika (150 m)

Itt most akkor az lenne a dolgom,hogy pl. a Vezúvnál 7-szer 100-at szorozzak (700) és azt osszam el 3-mal? 700:3 = 233,3 és ennyi?



#földrajz-geotermikus-gradiáns-számolás-
2012. szept. 12. 17:44
 1/2 anonim ***** válasza:

A zárójelben lévő szám azt jelenti, hogy 7méterenként emelkedik 1 fokot a hőmérséklet. (Persze ez nincs odaírva, de wikipédiával kilogikáztam, hogy így van.)


Innetől ez egy sima egyenes arányosság

7m = 1fok

1000m=x fok


1000/7=x/1


x=1000/7


Ugyanígy a többit 1000-et elosztod a zárójelben lévő számmal.

2012. szept. 12. 17:54
 2/2 bongolo ***** válasza:

Innen találtam ki, hogy mi a feladatod:

[link]

Szóval 3°C/100m a Földön az átlagos geotermikus gradiens. Magyarországon több, 5°C/100m. Ha ezt öszevetem a feladatoddal: Dunántól(20m), akkor a feladatodat úgy kell érteni, hogy 20 méterenként nől 1 fokkal a hőmérséklet.


Vagyis a Dunántúl esetében a kérdésre a válasz úgy számítható ki, hogy 1000m / 20m = 50, tehát 50 fokkal magasabb.

Vezúv: 1000m/7m ≈ 143, tehát kb. 143 fokkal magasabb.

stb.

2012. szept. 12. 17:58