2*(x-2)6.on-3(x-2)3.on-2=0
A választ előre is köszönöm
2012. szept. 10. 20:27
1/4 anonim válasza:
Új változó bevezetésével az egyenlet másodfokúvá egyszerűsödik.
u=(x-2)3.on
2*u.négyzet-3*u-2=0
Ezt kell u-ra megodani, és az u-ból x-et kiszámolni.
2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm doktor úr :)
2012. szept. 10. 20:47
3/4 anonim válasza:
Jelöljük x a 6.ont így:x^6 (Excelben is így kell jelölni)
Vezessünk be új ismeetlent: (x-2)^3 = y
Ebből következik: (x-2)^6 = y^2
Most már másodfokú egyenletet kapunk:
2*y^2-3*y-2=0
Ezt megoldóképlettel megoldva: y1=2 ; y2=-1/2
Visszahelyettesítve: (x-2)^3=2 x1=-0,74...
(harmadikgyök(2)-2)
Visszahelyettesítve: (x-2)^3=-1/2 x2=-2,793...
(harmadikgyök(-1/2)-2)
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2012. szept. 10. 20:54