Hogy kell kiszámolni illetve vissza ellenőrizni? FONTOS


2*(x-2)6.on-3(x-2)3.on-2=0


A választ előre is köszönöm



2012. szept. 10. 20:27
 1/4 anonim ***** válasza:

Új változó bevezetésével az egyenlet másodfokúvá egyszerűsödik.

u=(x-2)3.on

2*u.négyzet-3*u-2=0

Ezt kell u-ra megodani, és az u-ból x-et kiszámolni.

2012. szept. 10. 20:42
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm doktor úr :)
2012. szept. 10. 20:47
 3/4 anonim ***** válasza:

Jelöljük x a 6.ont így:x^6 (Excelben is így kell jelölni)


Vezessünk be új ismeetlent: (x-2)^3 = y

Ebből következik: (x-2)^6 = y^2

Most már másodfokú egyenletet kapunk:

2*y^2-3*y-2=0

Ezt megoldóképlettel megoldva: y1=2 ; y2=-1/2

Visszahelyettesítve: (x-2)^3=2 x1=-0,74...

(harmadikgyök(2)-2)


Visszahelyettesítve: (x-2)^3=-1/2 x2=-2,793...

(harmadikgyök(-1/2)-2)

2012. szept. 10. 20:51
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2012. szept. 10. 20:54