Hogyan tudom kiszámolni, hogy mennyivel egyenlő cos75 fok (számológép nélkül)?


Most épp cos 75 a feladat, de nagyon örülnék ha meg tudnátok mondani, vagy egy olyan oldalt mutatni, ami leírja hogy hogy tudom ezeket kiszámolni? Sin, cos, tg. Rémlik hogy egységsugarú körrel kell valahogy, de már nem emlékszem.

Köszönöm előre is.



2012. szept. 3. 15:31
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Fokokat nem írva: egységkör miatt cos(75)=sin(15)

Ismert: cos(2x)=2*cos(x)^2-1, ezt x=15-re alkalmazva


cos(30)=sqrt(3)/2=2*cos(15)^2-1, innen

cos(15)=sqrt(1/2+sqrt(3)/4) így sin(x)^2+cos(x)^2=1 miatt

sin(15)=sqrt(1/2-sqrt(3)/4)=sqrt(2-sqrt(3))/2


azaz sqrt(2-sqrt(3))/2 a válasz. Ha egyszerű a feladat, akkor is így kell csinálni, ismert szögek szinuszait, koszinuszait stb. tudni kell, és a kétszeres szögekre vonatkozó összefüggéseket.

2012. szept. 3. 16:03
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Két videó-klipet tudok ajánlani a szögfüggvényekhez. (Nem a konkrét feladathoz)

Nevezetes szögek szögfüggvényei:

http://www.youtube.com/watch?v=lWfRzNGPBcY&feature=plcp

Derékszögnél nagyobb szögek:

http://www.youtube.com/watch?v=ckb5poFkU8w&feature=plcp

2012. szept. 3. 18:26