3 Fizika feladatban kellene segítség?


1. A 20 g tömegű, 500 m/s vízszintes sebességgel haladó lövedék fába ütközik, és abban 3 cm

hosszú út megtétele után áll meg. Mennyi munkát végzett a lövedék? Mennyi volt az 5 kg

tömegű puska sebessége a kilövés után, ha a lövedék 500 m/s sebességgel hagyta el a

puskát? (2500 J, -2 m/s)

2. Egy 2 méter hosszú kötélen 1,99 kg tömegű homokzsák függ. A homokzsákba vízszintesen

200 m/s sebességgel belelövünk egy 10 g tömegű lövedéket, amely a zsákban marad. A

belövés következtében hány fokos szögben lendül ki a homokzsákot tartó kötél a

függőlegeshez képest és hogyan változik a rendszer energiája? ((12,84

o

, 199 J-lal csökken)

3. Mekkora sebességgel kell meglökni egy 30 fokos, 40 cm magas lejtő aljában, a lejtővel

párhuzamosan felfelé egy testet, hogy az éppen a lejtő tetején álljon meg, ha a lejtő és a

test között a csúszási súrlódási együttható 0,2? Visszacsúszva mekkora sebességgel ér a

test a lejtő aljára? (3,28 m/s ,2,29 m/s)


2012. szept. 1. 14:21
 1/3 anonim válasza:

2. feladat:


Legyen a...

-homokzsák tömege m1=1,99kg

-lövedék tömege m2=0,01kg(=10g)

-lövedék sebessége v=200m/s

-kötél hossza l=2m

-a szintemelkedés 'h' és a kitérés szöge 'α'.


Elsőként alkalmazzuk a lendületmegmaradás törvényét, hisz az "ütközés" rugalmatlan. Ugye két testről beszélünk; a homokzsákról és a lövedékről. A két testből álló rendszer lendületének összege ütközés előtt m2*v, majd az ütközés után (m1+m2)*vközös. Így m2*v=(m1+m2)*vközös.

Helyettesítsünk be:


0,01*200=(1,99+0,01)*vközös -> vközös=1m/s


Ütközés után a homokzsák (és benne a lövedék) α-szögig térül ki, ami h=l-l*cosα szintemelkedést jelent.

Itt érvény be lép a mechanikai energiamegmaradás törvénye.

Ha a helyzeti energia nívójának (0-szintjének) a kiindulópontot választjuk, akkor a képlet a következő:

1/2*(m1+m2)*vközös'négyzet'=(m1+m2)*g*h

h=l-l*cosα =>

1/2*(m1+m2)*vközös'négyzet'=(m1+m2)*g*(l-l*cosα)

Helyettesítsünk be:


1/2*(1,99+0,01)*1'négyzet'=(1,99+0,01)*10*(2-2*cosα)

1/2*2*1=2*(20-20*cosα)

1=40-40*cosα

cosα=39/40 -> α=12,84°


Energiaveszteség a rugalmatlan ütközés során következik be, így:

ΔE=1/2*(m1+m2)*vközös'négyzet'-1/2*m2*v'négyzet'

Helyettesítsünk be:


ΔE=1/2*(1,99+0,01)*1'négyzet'-1/2*0,01*200'négyzet'=

=1/2*2*1-1/2*400=1-200=-199J


Tehát a belövés következtében 12,84°-kal lendül ki a homokzsákot tartó kötél a függőlegeshez képest és 199J-lal csökken a rendszer energiája.


A többin még dolgozom.

2012. szept. 1. 18:23
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi, várom a többit is.
2012. szept. 1. 18:25
 3/3 anonim válasza:
2012. szept. 2. 18:19