A p paraméter mely értékeire hány megoldása van az alábbi másodfokú egyenletnek?


2

px +6x +5p =0



2012. aug. 1. 18:12
 1/4 anonim ***** válasza:
2012. aug. 1. 18:21
 2/4 anonim ***** válasza:

A feladat megoldása aránylag könnyű, de az ellenőrzése nagyon nehéz. Ezért csináltam egy dinamikus ábrát:

[link]

Remélem, ezzel érthető, mit is számolunk ki?

2012. aug. 1. 20:03
 3/4 anonim ***** válasza:

p nem lehet 0, mert akkor nem másodfokú.


A megoldások száma a diszkriminánstól függ

D=b^2-4ac


Jelen esetben:

a=p

b=6

c=5p


D=36-20p^2


Ha D>0, akkor 2 megoldás van

36-20p^2>0

36>20p^2

1,8>p^2


Ez akkor igaz, ha p -gyök(1,8) és gyök(1,8) között van. (De p nem 0)


Ha D=0, akkor 1 megoldás van.

p=-gyök(1,8) p=(gyök(1,8) (Esetleg itt hozzátehetjük, hogy p=0 esetén szintén 1 megoldás)


Végül, ha D<0, akkor nincs gyök.

p<-gyök(1,8) VAGY p>(gyök(1,8)


Külön ellenőrzésre nincs szükség.

2012. aug. 1. 22:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! (:
2012. aug. 3. 20:06