Kéne egy kis segítség matematikában. Mely "p" paraméter esetén van megoldása az egyenletnek? Hány megoldása van az egyenletnek? Melyek ezek a megoldások?


-7x + 3y = 0

px - 18y = 0


Hogy kéne ezt meghatározni? És hogyan interpretáljuk ezt? Valami köze van s hipersíkokhoz azt tudom.


Valamint egy nehezebb:

v = (a x b) x (b x c). Milyen irányú a v vektor?


2012. jan. 25. 13:42
 1/1 dq ***** válasza:

Az elsőhöz:

Két kétismeretlenes lineáris egyenleted van, csinálj belőlük egyet.

Pl: az elsőből kifejezed y-t, és beírod a másodikba:

y=(7/3)x


A második egyenleted így:

px-(18*7/3)x=0

(p-42)x=0


ami teljesül bármilyen p-re, ha x=0, és bármilyen x-re, ha p=42, egyébként meg nem.



A másodikra:

Az (a x b) meghatároz egy olyan egyenest, ami merőleges b-re, a (b x c) szintén meghatároz egy olyan egyenest, ami merőleges b-re, tehát az általuk kifeszített sík is merőleges b-re. ( triviális esetektől, valamik párhuzamosak, vagy nullvektor, most eltekintek ). A vektoriális szorzatuk meg merőleges lesz a b-re merőleges síkra, tehát a b-vel lesz párhuzamos.

2012. jan. 25. 19:42