Kémia! Ennek a feladatnak mi a megoldása?


Leírnátok a levezetését is? Mert én bárhogy számolok , nekem 27, 18 g. jön ki , de a megoldásban nem ez van.


Hány gramm ólom(II)-nitrát válik ki , ha 200 g 80 °C-on telített oldatot 20 °C-ra hűtünk? 80 °C-on 100 g víz 115 gramm , 20 °C-on 56,6 gramm sót old.


2012. júl. 29. 11:20
 1/3 anonim ***** válasza:

<<80 °C>>

215 g oldat -- 115 g só

200 g oldat -- x g só


x/115=200/215 tehát

x=(200*115)/215=106,98 g só illetve

y=200-106,98=93,02 g víz


<<20°C>>

100 g víz -- 56,6 g só

93,02 g víz -- z g só


z/56,6=93,02/100 tehát

z=(93,02*56,6)/100=52,65 g só


<<SÓ>>

összesen: 106,98 g a 80°C-os oldatban, illetve

a 20°C-os oldatban marad: 52,65 g.


106,98-52,65= 54,33 g só válik ki.

===================

2012. júl. 29. 11:39
 2/3 anonim ***** válasza:

Illetve egy fokkal szofisztikáltabb, de gyorsabb megoldással:


A 80°C-os oldatban

x=(200*115)/215= 106,98 g só van.


A 80°C-ról 20°C-ra való hűtéskor az oldott só

y=(115-56,6)/115=0,5078 része (azaz 50,78%-a) válik ki.


Tehát a feladat esetében a kiváló só mennyisége:

106,98*0,5078=54,32 g

=====================


(Az eltérés a végeredményben kerekítési hiba, nem akartam ide millió tizedesjegy pontossággal írni.)

2012. júl. 29. 11:48
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. :)
2012. júl. 29. 13:50