(sin5x + cos5x)^2 = 1


kettes alapú logaritmus (17 - 2^x) + kettes alapú logaritmus (2^x + 15) = 8



2012. júl. 24. 08:12
 1/5 anonim ***** válasza:

az első:


1) négyzetre emelünk -> (sin^2)5x+2*sin5x*cos5x+(cos^2)5x

2) a (sin^2)5x-et átírjuk: 1-(cos^2)5x-re

3) rendezzük az egyenletet, ez marad: 2*sin5x*cos5x=0

4) nevezetes azonosság, ezért ez lesz: sin10x=0

5) innen kijön, hogy x=0+2*k*PI (k eleme a Z intervallumnak)


bocsi de a másodikhoz túl lusta vagyok :D (+ az a 17-es megrémített 2-es alapú logaritmussal:D)

2012. júl. 24. 08:40
 2/5 anonim ***** válasza:
Nekem jöhet a második akkor XD
2012. júl. 24. 09:04
 3/5 anonim ***** válasza:

Első logaritmus miatt kell feltétel, mert log_2 miatt a ()-ben nem állhat, csak >0 szám. Tehát 17-2^x>0, átrendezve 2^x<17, ahonnan (pl. 10-es alapú logaritmust véve) x<4.088 adódik.

Azonos alapú logaritmusok szorzata áll a bal oldalon, ez átírható egy logarimussal, így log_2[(17-2^x)(2^x+15)]=8.

2012. júl. 24. 09:08
 4/5 anonim ***** válasza:
Mivel 8=log_2 (2^8)=log_2 256, ezért írható, hogy (17-2^x)(2^x+15)=256. Szorzást elvégezve és rendezve: (2^x)^2-2*2^x+1=0 adódik. Ez viszont egy teljes négyzet, éppen 2^x-1 négyzete. Azaz (2^x-1)^2=0, ahonnan egyértelműen következik, hogy 2^x-1=0, azaz 2^x=1, tehát x=0. Mivel ez megfelel a feltételnek, ezért megoldás.
2012. júl. 24. 09:14
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget.
2012. júl. 24. 11:04