Ezt az egyenletet hogyan kell megoldani?


(1/x+2)-(1/x+4)=(1/x+3)-(1/x+1)


Az x+"szám" a nevezőben van. A tagokat azért tettem zárójelbe, hogy érthetőbb legyen. Előre is köszönöm!


2012. júl. 23. 09:54
 1/2 anonim ***** válasza:

Leghamarabb közös nevezőre hozzuk az első két törtet, majd a második két törtet. az első törtet bővítjük x+4-gyel, a másodikat x+2-vel, a harmadikat x+1-gyel a negyediket x+3-mal. Lesz 2/(x^2+6x+8)= -2/(x^2+4x+3)

Ezután osztjuk az egyenleteket 2-vel, így x^2+6x+8=

-(x^2+4x+3)

Egy oldalra visszük a tagokat, 2*x^2+10x+11=0

x=-b/2*a +-[gyök alatt (b^2-4ac)]/2a=> x1,2=(-5-gyök3)/2 és (-5+ gyök3)/2, tehát megközelítőleg -1,64 és -3,36

2012. júl. 23. 10:36
 2/2 anonim ***** válasza:

Beszorzol (x + 2) * (x + 4) * (x + 3) * (x + 1)-gyel és nullára rendezed:


(x + 4) * (x + 3) * (x + 1) - (x + 2) * (x + 3) * (x + 1) - (x + 2) * (x + 4) * (x + 1) + (x + 2) * (x + 4) * (x + 3) = 0, x ∉ {-4; -3; -2; -1}


Felbontod a zárójeleket és elvégzed az összedásokat és kivonásokat:


2x^2 + 10x + 11 = 0


Ezt a másodfokú egyenlet megoldóképletével megoldod:


x1 = (- 5 - √3) / 2

x2 = (- 5 + √3) / 2

2012. júl. 23. 10:43