Alfa és Béta közös szögszárral rendelkező szög. Összegük 250 fok és tudjuk, hogy az alfa szög bétával nem közös szögszárának meghosszabbítása a béta szöget 1:3 arányban osztja két részre. Mekkora a két szög?

2012. júl. 20. 17:01
 1/4 anonim válasza:
62,5:187,5
2012. júl. 20. 17:07
 2/4 anonim ***** válasza:

A válaszoló a 250 fokot osztotta fel 1:3 arányban, nem a béta szöget!

Azt hiszem, a képen látható megoldás helyes:

[link]

2012. júl. 20. 18:27
 3/4 anonim válasza:
akkor bocs,ha rossz választ adtam! :( (első voltam)
2012. júl. 20. 19:50
 4/4 anonim ***** válasza:

Adott

S = α + ß

ß1/ß3 = 1/3

α, ß = ?


Rémlett, hogy volt már hasonló feladat, ezért megkerestem a gyűjteményben. Csak abban különbözött ettől a feladattól, hogy a szögek aránya 1:2 volt 1:3 helyett és két megoldás adódott.

Azonnal felmerült a kérdés, hogy egyező szögösszeg, de eltérő szögarány esetén miért van az egyik feladatnak kettő, a másiknak meg csak egy megoldása. Mitől függ a megoldások száma? Mikor van egyáltalán megoldása az ilyen feladatoknak?


Az általánosított válasz a


[link]


linken található rajzon látható. A levezetés részletezése a lent következő szövegben található.


A megadott arány szerint felosztott ß szög részei

Van két egyenletünk

ß1/ß2 = q

ß1 + ß2 = ß


Az elsőből

ß1 = q*ß2

Behelyettesítve a másodikba

q*ß2 + ß2 = ß

ß2(q + 1) = ß

ß2 = ß/(q + 1)


Az elsőből

ß1 = q*ß2

ß1 = q*ß(q + 1)


Az ábra alapján a két esetben az α szög meghatározása a következő egyenletrendszerekből lehetséges


1. eset

α + ß = S

180 - α = ß1


180 - α = q*ß/(q + 1)

mivel ß = S - α

(q + 1)(180 - α) = q(S - α)

ebből

α = 180 - q(S - 180)

***********************

Mivel α nem lehet negatív, írható

180 - q(S - α) >= 0

180 >= q(S - 180)

és

180/(S - 180) >= q

*********************


2. eset


α + ß = S

180 - α = ß2


180 - α = ß/(q + 1)

ß = S - α

(q + 1)(180 - α) = S - α

ezekből

α = 180 - (S - 180)/q


Az 1. eset mintájára

180 - (S - 180)/q >= 0

180 >= (S - 180)/q

q*180 >= S - 180

és

q >= (S - 180)/180

**********************


A két eset tartományát összekapcsolva kapjuk

180/(S - 180) >= q >= (S - 180)/180

==========================

vagyis csak ebbe az intervallumba eső szögarány esetén van megoldása a feladatnak.

Látható, hogy ez az intervalluma csak a két szög összegétől függ és csak S > 180 esetén értelmezhető a feladat.


S = 250 esetén

180/(250 - 180) >= q >= (250 - 180)/180

18/7 b>= q >= 7/18

tartományban levő q esetén lehet 2 megoldás.


Mivel a példában

q = 1/3

2,571. >= 0,333. feltétel teljesül, a

0,333. >= 0,388. viszont nem, ezért van csak egy megoldása a feladatnak.


Ez pedig az

α = 180 - q(S - 180) képletből

α = 180 - (1/3)(250 - 180)

α = 180 - 70/3

α = 470/3

α = 156,666.

=========


ß = 250 - α

ß = 250 - 156,666.

ß = 93,333

=========


DeeDee

*******

2012. júl. 28. 01:26