Levezetnétek? Feladat a leírásban


Egy 2 m/s sebeséggel áramló vízű folyó partján egymástól 5 km távolságra van két város. Olyan csónakunk van, amely a vízhez képest 5 m/s sebességgel képes haladni.

a) Mennyi idő alatt juthatunk el az egyik városból a másikba? (elvileg két eredménynek kell kijönnie)


2012. júl. 19. 15:56
 1/2 anonim ***** válasza:

Lefelé mész:

5-tel megy a folyó, 2-vel visz a víz.

Összesen 7m/s

Táv: 5000m


t=5000/7=714s = kb 12 perc


Fölfelé a víz ellenkező irányba folyik.

sebesség=5-2=3m/s

t=5000/3=1666s = kb 27,8 perc

2012. júl. 19. 18:30
 2/2 anonim ***** válasza:

Végtelen megoldás van, ugyanis nem egyértelmű a feladat!


Alaplehetőségek:


1. Ha a folyó azonos partján van a két város, ekkor vizbe sem kell menni. Ez ugye minden további nélkül lehetséges, nem utalt rá a feladat.


2. A folyó szélessége kisebb, mint 5km. Ebben az esetben a mozgás pályája egy egyenes vonal, a legrövidebb útválasztás esetén.


3. A két várost összekötő szakasz merőleges a viz sebességvektorával.


4. A két várost összekötő szakasz nem merőleges a víz sebességvektorával.


5. A 2,3,4 lehetőségek kombinációja.

2012. júl. 19. 18:37