Levezetnétek ezt a matek feladatot?


Feladat:

Egy brigád bizonyos munkát 15 nap alatt végezne el. Ha a brigádnak 4-gyel kevesebb tagja lenne és napi 2 órával többet dolgoznának, a munka 16 napig tartana. 8 nap alatt akarják elvégezni a munkát, ezért 4 új tagot szereznek és napi 4 órával többet dolgoznak. Hány tagú volt eredetileg a brigád és hány órát dolgoztak volna naponta?


Én eddig jutottam de nem jön ki ez után:

A. 15xy=16(x-4)(y+2) ==> xy=-32x+64y+128

B. 15xy=8(x+4)(y+4) ==> 7xy=32x+32y+128


A megoldásban azt írja küszöböljem ki az xy tagod, de azt hogy? Én próbáltam összehozni a két részt, hogy az A-nak a 7szerese = a B-vel, de úgy se jött ki biztató eredmény. Innen hogyan tovább? :D

Köszi előre is a segítséget! ;)


2011. dec. 8. 17:48
 1/6 BKRS ***** válasza:

A: xy=-32x+64y+128

vagyis

7xy = -32*7x+64*7y + 128*7

Na ezt vond ki B-bol.

2011. dec. 8. 18:09
 2/6 A kérdező kommentje:

Így:

B-A:

7xy - 7xy = (32x+32y+128)-(-224x+448y+896)

0=256x-416y-768

256x=416y+768

x=(416y+768)/256


Mert ez egyszer kijött nekem de később ezzel se jött ki jó eredmény. :S

2011. dec. 8. 19:46
 3/6 BKRS ***** válasza:

Nagyon jo, akkor most helyettesitsd vissza x-et mondjuk A-ba

15x(3 - 2.125y) = 16(x-4)(y+2)

Ezt kapod:

15((416y+768)/256)y = 16((416y+768)/256 -4)(y(416y+768)/256 +2)

ami egy harmadfoku egyenlosegre vezet, amibol:

y = 1,02165 fog kijonni. (van racionalis gyok, ami felhasznalhato a gyok keresesenel)

2011. dec. 8. 20:30
 4/6 A kérdező kommentje:
Ja akkor oké, akkor megvagyok. Akkor a megoldás írta el hátul :D
2011. dec. 8. 20:31
 5/6 BKRS ***** válasza:

Na ne olyan gyorsan, en is lehet hogy elszamoltam. Itt vannak akik +500 koruli ponton vannak csak abbol, hogy javithgatjak amiket elhibazok.


Azert csak nezzunk egy teljes megoldast.

15xy=16(x-4)(y+2)

15xy=8(x+4)(y+4)


Csinaljuk brutalisan.

Az 1. bol kifejezheto x.

x=(64y+128)/(y+32)

Helyettesitsuk ezt a masodikba:

15y(64y+128)/(y+32)=8(4+ (64y+128)/(y+32) )(y+4)

y+32-vel szorozva:

15y(64y+128) = 8(4(y+32) + (64y+128))(y+4)

NA akkor ez mar csak masodfoku.


Es akkor ezt atrendezve az lesz belole, hogy:

32(y-8)(13y+32) = 0


Gondolom innen konnyebb megoldani.

Azert nezd at, hogy jol szamoltam-e.

2011. dec. 8. 21:45
 6/6 A kérdező kommentje:
Rendben, így már teljesen érthető. :)
2011. dec. 9. 13:40