Valaki elmagyarázná nekem részletesen hogyan kell megoldani az alábbi feladatot? Közgazdaságtan.

Egy kétszereplős gazdaságot a S(Y)= - 150+0,2Y megtakarítási függvény jellemez, ahol a beruházás I=150 Határozza meg az egyensúlyi jövedelmet, a fogyasztási függvényt és a fogyasztás értékét!
2011. dec. 7. 10:46
 1/4 anonim ***** válasza:

C(Y)=1-S(Y) /Mivel a jövedelmed egy részét elfogyasztod, a másik részét megtakarítod.

Y=C(Y)+I /Mivel két szereplős a gazdaságod nem beszélhetünk sem kormányzati vásárlásokról, sem nettó exportról.

A fogyasztás értékének kiszámításakor meg egyszerűen behelyettesíted az egyensúlyi jövedelem értékét a fogyasztási függvényedbe.

2011. dec. 7. 17:06
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia! Sajnos ez nekem nem elég a feladat megértéséhez, levelező szakos vagyok a közgáz csak "töltelék tárgy" kb. a makroból volt 2 óránk és ez kevés. Esetleg ha nem probléma akkor le tudnád vezetni részletesen a feladatot?

Azért köszönöm :)

2011. dec. 8. 11:14
 3/4 anonim ***** válasza:

A makró alapegyenletet kell használnod, ami így néz ki:

Y=C+I+G+NX, ahol

Y: a bruttó kibocsátás, vagy GDP

C: a fogyasztás

I: a beruházások (avagy a vállalati szektor)

G: a kormányzati vásárlások

NX: a nettó export


Jelen feladatban a képlet leegyszerűsödik, mivel csak két szereplőről van szó, lakosságról és vállalati szektorról. Azaz az egyenlet Y=C+I lesz, amiből I-t ismered. Ebből tudod majd meghatározni az egyensúlyi jövedelmet, ha meghatároztad a fogyasztási függvényt.


A makróban a fogyasztási függvényt meg tudod határozni például a megtakarítási függvényből, mivel a makroökonómia egyik alapfeltevéseként a lakosság jövedelmének egy részét elfogyasztja, a maradékot pedig megtakarítja. Mindez egyenletes formában a következőképpen néz ki: C(Y)=1-S(Y)


Innentől viszont az egész feladat nem más mint egy felső tagozatos matek feladat, hiszen nem kell mást tenned, mint meghatároznod a fogyasztási függvényt a fent leírt összefüggés alapján, utána a makró alapegyenlet leegyszerűsített változatából meghatározni az egyensúlyi jövedelmet (Y), végül pedig ennek az értékét beírva a fogyasztási függvénybe meghatározni a fogyasztás értékét.


Ennél részletesebben sajnos nem tudom leírni, de remélem tudtam segíteni.

2011. dec. 8. 12:45
 4/4 A kérdező kommentje:

Szia!


Nagyon szépen köszönöm így már sokkal érthetőbb és meg tudtam oldani a feladatot.

Szép napot!

2011. dec. 9. 10:19