Milyen függvény az, amiből hiperbola lesz?

Nem sinus, nem kosinus, nem gyökfüggvény, és nem is abszolútértékes... akkor mi?
2012. jún. 25. 21:24
 1/6 reptoid ***** válasza:
55%
törtfüggvény
2012. jún. 25. 21:26
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
exponenciális
2012. jún. 25. 22:07
 3/6 vurugya béla ***** válasza:
55%

y=(ax+b)/(cx+d)


Ez mindig az, ha (c nem 0) és (b/a - d/c nem 0)


Ja, van még sokféle hiperbolaegyenlet, ennek (amit írtam) x és y tengellyel párhuzamosak az aszimptotái.


(feltételezem, hogy középiskolás vagy, középszinten ennél többféle hiperbolát nem kell tudni)

2012. jún. 25. 22:11
 4/6 vurugya béla ***** válasza:
55%
Látom, két névtelen válaszadó is írt előttem, egyik se helyes, nem tudom, minek ír ide, akinek fogalma sincs...
2012. jún. 25. 22:13
 5/6 bongolo ***** válasza:

Lehet, hogy kicsit hosszú lett, de nem akartam csak a végeredményt leírni, talán így érthetőbb.


Amit vurugya béla írt, az gyakorlatilag megfelel a legegyszerűbbnek:

y = 1/x


Ha ezt megnyújtjuk vagy összenyomjuk függőlegesen, ez lesz:

y = A/x

Ha megnyújtjuk vagy összenyomjuk vízszintesen, ez lesz:

y = A/(cx)

Ha eltoljuk az x tengely mentén:

y = A/(cx+d)

Ha eltoljuk az y tengely mentén:

y = A/(cx+d) + B


Ez pedig már pontosan ugyanaz, mint Béláé. Nem akarom levezetni, hogy hogyan, inkább egy egyszerű példán mutatom:

y = (x+2)/(x+1) = (x+1+1)/(x+1) = 1/(x+1) + 1


No most ha átszorzunk a nevezővel, akkor általánosabb alakot kapunk (nem az előző konstansokat használom, de ugye követhető a dolog):


(ax+b)(cy+d) = e


Itt az e konstans nem lehet 0 (és persze az a és c sem). Ha e=0, akkor két egyenest kapunk, bár azt is lehet elfajzott hiperbolának tekinteni.


Vagy kifejtve a szorzást:


A·xy + B·x + C·y + D = 0


Itt az a fontos, hogy az A konstans nem nulla. A többi lehet nulla is (bár bizonyos értékeknél megint csak két egyenes lesz hiperbola helyett).


Középiskolás szinten ez bőven elég.


A legáltalánosabb alak pedig ez:


Ax² + Bxy + Cy² + Dx + Ey + F = 0


Vagyis a hiperbola egyenlete is másodfokú függvény. A konstansok megválasztása szerint ennek a képe lehet:

- parabola, pl. y=x² vagy pl. y²=x

- kör, pl. x²+y²=1

- ellipszis, pl. x²/2 + y²/3 = 1

- hiperbola, pl. x²/2 - y²/3 = 1


Valójában ha B²-4AC nagyobb mint 0, akkor lesz hiperbola. (Pont 0 esetén parabola, ha negatív, akkor meg ellipszis illetve kör.)


(Megjegyzés: B²-4AC>0 esetén is a többi konstans értékétől függően lehet két egyenes is a képe, de azt elfajzott hiperbolának szokták tekinteni.)

2012. jún. 26. 14:03
 6/6 bongolo ***** válasza:
Bocs, itt a végefelé nem másodfokú függvényt, hanem másodfokú kifejezést vagy egyenletet kellett volna írnom, hiszen a függvény egyértelmű leképzés. Ha y² van egy egyenletben, az már nem lehet egyértelmű leképzés.
2012. jún. 26. 14:08