Egy trapéz átlói egyenlőek a hosszabbik alappal (a), a szárai pedig egyenlőek a rövidebbik alappal (b). Mekkora a két alap hányadosa?


2012. jún. 15. 19:59
 1/4 anonim ***** válasza:
Két különböző trapézról, vagy ugyanarról van szó a két pontban?
2012. jún. 15. 20:06
 2/4 anonim ***** válasza:

Ugyanarról, a két félinfó nem határoz meg egy trapézt.


Mivel a szárak egyenlőek ez egy húrtrapéz.


[link]


A két fölső csúcsból behúzod a magasságokat.


Akkor az 'a' oldal 3 részre lesz vágva. A közepe 'b' a két szélén lévő rész egyenlő:

(a-b)/2


Na most az átló az egy derékszögű háromszög átfogója, aminek az egyik befogója a magasság, a másik az alap-egyik szél.


A magasság Pithagorasz-tétellel számolható:


b^2=m^2+[(a-b)/2]^2


m^2=b^2-[(a-b)/2]^2



Vagyis az átlóra felírva a Pithagorasz tételt:


átló négyzete = magasság négyzete + alap maradékának négyzete


a^2=b^2-[(a-b)/2]^2+[a-(a-b)/2]^2


Ezt kéne kicsit alakítani.


[(a-b)/2]^2=(a-b)^2/4


a-(a-b)/2=(a+b)/2


a^2=b^2-(a-b)^2/4+(a+b)^2/4


4a^2-4b^2=(a+b)^2-(a-b)^2

4a^2-4b^2=4ab

a^2-b^2=ab /osszuk el b^2-el


(a/b)^2-1=a/b


a/b legyen egyenlő x-el.


x^2-x-1=0


A másodfokú egyenlet megoldóképletével:

x=[1+gyök(5)] /2=1,618


Ennyi a két alap hányadosa.

2012. jún. 15. 20:23
 3/4 A kérdező kommentje:

Igen, ez a megoldás, az aranymetszés arányszáma.

Köszi szépen!

2012. jún. 15. 21:23
 4/4 vurugya béla ***** válasza:

[link]


Nézz rá az ábrára:

alfa = alfa1 váltószögek.

alfa1 = alfa2 (egyenlő szárú háromszög)

Emiatt a hosszú alapon fekvő szög 2*alfa.

Az alsó háromszög szögösszege: alfa+2*alfa+2*alfa =180fok, ezért alfa=36 fok.

Az alsó háromszög "feléből" sin18°=(y/2)/x, azaz

y/x= 2*sin 18°. (a trapéz kiegészíthető egy szabályos ötszöggé!)

2012. jún. 16. 20:53