Egy derékszögű trapéz rövidebbik alapja és ferde szára egyenlő hosszú. Határozzuk meg a hosszabbik átló hosszát, ha a ferde szár a és a hosszabbik alap b. Hogy kell?

2012. márc. 22. 18:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen ABCD trapéz.

A-val jelöltem a bal alsó csúcsot, ott van a derékszög. AB lesz a hosszú oldal, AD lesz a függőleges szár BC a ferdeszár, CD a rövidebbik alap.


Húzol egy párhuzamost BC-vel D-n keresztül.


Akkor lesz egy derékszögű háromszög, egyik oldal AD ezt nem tudod, a másik "a", mert BC-vel húztál párhuzamost, a 3. meg AB-CD vagyis b-a


Ebből Pitagorasszal AD oldal kijön: AD^2=a^2-(b-a)^2

BD a hosszabbik átló, szintén pitagoraszból

BD^2=AD^2+b^2=a^2-(b-a)^2+b^2

2012. márc. 22. 20:43
 2/4 anonim ***** válasza:

Teljesen jó az első válasz, de ha már megcsináltam feltöltöm a rajzomat:

[link]

Eredetileg változtathatók a teszt-adatok, ez csak egy fénykép róla.

2012. márc. 22. 20:47
 3/4 anonim ***** válasza:

Itt egy megoldás


[link]


A bekeretezett képletet úgy is lehet írni, hogy

f = √2*G(a,b)

vagyis a hosszabbik átló a két alap mértani közepének √2-szöröse.


DeeDee

*******

2012. márc. 22. 20:55
 4/4 anonim ***** válasza:

Megelőztek, amíg írtam a választ. :-))


DeeDee

2012. márc. 22. 20:57