2012. jún. 15. 18:29
1/2 anonim válasza:
Beírod a megoldóképletbe, kijön a két gyök
x1 és x2
A szorzatalak úgy néz ki, hogy
a*(x-x1)*(x-x2)
ahol a az x^2 együtthatója.
Most a=-3
x1=2/3
x2=1
A szorzatalak:
-3*(x-2/3)*(x-1)
Esetleg a -3 bevihető, hogy eltűnjön a tört
-(3x-2)(x-1)
Vagy a -1 is
(2-3x)*(x-1)
Szóval ez az alap megoldás:
-3*(x-2/3)*(x-1)
Utána úgy variálod, ahogy tetszik.
2/2 anonim válasza:
Egy picit egyszerubb megoldas (erre az esetre):
Eszreveszed, hogy az egyutthatok osszege 0 (-3 + 5 - 2 = 0). Innen kovetkezik, hogy az x = 1 gyoke a polinomnak.
Vagyis a polinom ugy nez ki, hogy P = (x - 1)*valami
A "valamit" pedig meghatarozhatod Horner-semaval, es kijon hogy:
P = (-3x + 2)*(x - 1)