Hogy bontom fel elsőfokú tényezők szorzatára a -3x^2+5x-2 polinomot?

2012. jún. 15. 18:29
 1/2 anonim ***** válasza:

Beírod a megoldóképletbe, kijön a két gyök

x1 és x2


A szorzatalak úgy néz ki, hogy

a*(x-x1)*(x-x2)


ahol a az x^2 együtthatója.


Most a=-3

x1=2/3

x2=1


A szorzatalak:

-3*(x-2/3)*(x-1)


Esetleg a -3 bevihető, hogy eltűnjön a tört

-(3x-2)(x-1)


Vagy a -1 is

(2-3x)*(x-1)


Szóval ez az alap megoldás:

-3*(x-2/3)*(x-1)


Utána úgy variálod, ahogy tetszik.

2012. jún. 15. 19:14
 2/2 anonim ***** válasza:

Egy picit egyszerubb megoldas (erre az esetre):


Eszreveszed, hogy az egyutthatok osszege 0 (-3 + 5 - 2 = 0). Innen kovetkezik, hogy az x = 1 gyoke a polinomnak.


Vagyis a polinom ugy nez ki, hogy P = (x - 1)*valami


A "valamit" pedig meghatarozhatod Horner-semaval, es kijon hogy:


P = (-3x + 2)*(x - 1)

2012. jún. 15. 23:29