2012. jún. 13. 15:25
1/2 anonim válasza:
Legyen a teglalap ABCD.
A teglalap atloi (AC, BD) voltakeppen a kor atmeroi. Vagyis olyan teglalapot keresel, aminek az atloja 20 cm, oldalai L es 3L/4.
Az ABC derekszogu haromszogben dolgozva AB = L, BC = 3L/4, AC = 20; felirod piragorasz tetelet es megkapod L-t.
2/2 anonim válasza:
Meg kell jegyezni, hogy a téglalap akkor és csak akkor beírt, ha átlója a kör átmérője, amit a Thalesz-tétellel lehet bizonyítani. Az oldalakat érdemes 3x-nek és 4x-nek elnevezni, mert így arányuk valóban 3:4 persze x pozitív. Így már felírható a Pitagorasz-tétel:
(3x)^2+(4x)^2=20^2
9x^2+16x^2=400
25x^2=400
x^2=16
x=4
X értékét visszahelyettesítve az oldalak hossza 3*4=12 és 4*4=16 centiméter.