Matek házi! Ezt hogy csináljam meg?


Az óra nagymutatója 12 cm. Hány centiméternyi utat tesz meg a nagymutató csúcsa:

a.1 óra

b.1/4

c.5 perc

d.35 perc alatt??

Jó lenne ha valaki le tudná vezetni!!

Köszönöm előre is!!


2012. jún. 11. 15:03
 1/2 anonim ***** válasza:
A mutató vége egy körpályán halad, aminek a sugara r=12 cm. Akkor a teljes út kiszámolható a kör kerületéből (K=2r*Pí). Egy perc alatt a teljes út 1/60-adát teszi meg, mivel a teljes út 60 perc. Azaz egy perc alatt (2r*Pí)/60 centimétert halad a nagymutató csúcsa. A többi a számológéped dolga.
2012. jún. 11. 15:07
 2/2 anonim ***** válasza:

Az óramutató körmozgást végez. Hossza megegyezik a kör sugaráéval, vagyis a kör kerülete 2*r*pí=24*pí

A kör mint tudod, 360fokos. Innentől kezdve arányosan fel lehet írni:

a) 1 óra az a teljes kerület, tehát 24*pí cm utat tesz meg

b) 1/4 micsoda? perc, óra, nap?

c)5 perc az ugye a 60-nak a 12-ed része, vagyis 24*pí/12=2*pí cm utat tesz meg

d) mivel a c. részből megvan az 5 cm, ezét azt csak meg kell szorozni 7-tel, tehát 12*pí cm.

2012. jún. 11. 15:09