Matek házi: Hogy csináljam meg?


Ezeket a feladatokat:

[link]

[link]


2012. jan. 11. 17:02
 1/8 anonim ***** válasza:

A 2.e feladaton megmutatom:

[link]

2012. jan. 11. 18:30
 2/8 bongolo ***** válasza:
100%

h)

2·lg 2 + (1+x)·lg 3 - lg(3^(2x)+27) = 0

2·lg 2 + (1+x)·lg 3 = lg(3^(2x)+27)

És most kell elkezdeni gondolkodni. A jobb oldallal nem lehet semmit se csinálni, mert + van benne, ezért nézzü a bal oldalt. 2·lg 2 az első. Ezt a logaritmus azonosságot érdemes észrevenni itt:


lg a^b = b·lg a

vagyis a hatványkitevő kimegy a logaritmus elé szorzónak. Most ott van kint, a fordított művelettel hozzuk be a logaritmus belsejébe. Ez lesz:

2·lg 2 -> lg 2² vagyis lg 4


Pont ugyanezt lehet csinálni a következő taggal is, tehát az (1+x)-ből hatványkitevő lesz:


lg(4) + lg(3^(1+x)) = lg(3^(2x)+27)


Még mindig a bal oldalt nézzük. Most ezt a másik logaritmus azonosságot kell észrevenni:


lg(a·b) = lg(a)+lg(b)

vagyis a szorzásból összeadás lesz.


Esetünkben:


lg(4·3^(1+x)) = lg(3^(2x)+27)


Ez után már mindkét oldalról elhagyhatjuk a logaritmust (mert szigorúan monoton függvény), a belsejüknek is egyformának kell lennie:


4·3^(1+x) = 3^(2x)+27


Érdemes mindenhol 3^x-et csinálni. Ezeket a hatványozás azonosságokat kell használni:

a^(x+y) = a^x · a^y

a^(x·y) = (a^x)^y


Ez jön ki:

4·(3^1)·(3^x) = (3^x)²+27

12·3^x = (3^x)²+27


Most vezessünk be egy új változót: z=3^x :

12z = z² + 27


Innen ugye menni fog? Oldd meg a másodfokú egyenletet, lesz két gyöke. Mivel z=3^x, abból látni fogod, mi az x.

2012. jan. 11. 18:31
 3/8 anonim ***** válasza:

Bocs! Valami "szemét" belekerült. Újra küldöm:

[link]

2012. jan. 11. 18:33
 4/8 bongolo ***** válasza:

Az i) eléggé egyszerű, csak durvának néz ki.

Mivel a logaritmus szigorúan monoton függvény, ha két szám logaritmusa azonos, akkor a két szám is azonos. Vagyis el lehet hagyni a külső lg-t:


x^(lg(x^(lg x))) = x


Most meg a hatványozásról lehet ugyanazt a monotonitást elmondani. A hatványkitevőknek egyformának kell lenni, tehát:


lg(x^(lg x)) = 1


Most az lg(a^b) = b·lg(a) azonosság miatt:


(lg x)(lg x) = 1


A bal oldal (lg x) négyzete. Két esetben lehet ez a nágyzet 1: plusz 1 és minusz 1 esetén:


a) lg x = 1

x = 10


b) lg x = -1

x = 1/10


Ez a két megoldás lett.

2012. jan. 11. 18:41
 5/8 bongolo ***** válasza:

j)

Elkezdem, aztán fejezd be:

Vegyük mindkét oldal kettes alapú logarítmusát (azért pont ketteset, bert belül is szerepel egy log_2, szóval remélhetjük, hogy így majd valami kiesik vagy hasonló.)


Felhasznált azonosságok:

log(³√a) = 1/3·log(a)

log(x^a) = a·log(x)

log(a/b) = log(a) - log(b)


Mivel 4=2²: log_2(4) = 2


1/3·(-3 + log_2(2x²))·log_2(x) = 2·log_2(x) - 2


A log_2(2x²)-et alakítsd át te, szerintem menni fog. Az kell még hozzás, hogy log(a·b)=log(a)+log(b)


Utána vezess be egy új változót log_2(x)-re, lesz belőle egy másodfokú egyenleted, amit meg kell oldani.


Sok sikert.

2012. jan. 11. 18:51
 6/8 bongolo ***** válasza:

f)

A logaritmus definíciójából következik, hogy 3^(log_3(y)) = y.


Vagyis ezek az egyenletek:


log_5(x) + y = 2

x^y = 1/125


A második mindkét oldalából érdemes 5-ös alapú logaritmust vonni (125=5^3) :

y·log_5(x) = -3


Ezek után érdemes bevezetni egy új változót:

z = log_5(y)


z+y = 2

y·z = -3


Ebből egy másodfokú egyenlet jön ki, oldd meg, menni fog.

2012. jan. 11. 18:57
 7/8 bongolo ***** válasza:

d) Ez néz ki talán a legdurvábban :)


x^(log_8(y)) + y^(log_8(x)) = 4

log_4(x) - log_4(y) = 1


Nem is tudom trükközés nélkül megoldani, de attól még lehet, hogy csak nekem nem jutott eszembe valami egyszerűbb dolog. Azért megoldható! Az eleje még teljesen egyszerű is:


A másodikból érdemes kiindulni. log(a/b)=log(a)-log(b) miatt:

log_4(x/y) = 1

vagyis

x/y = 4

x = 4y


Ezt helyettesítsük be az elsőbe:


(4y)^(log_8(y)) + y^(log_8(4y)) = 4


Ez viszont már nagyon ravasz. Mi lehet az első tag? Kicsit általánosabban: Mi lehet ez az (a·y)^log(y) jellegű dolog? (Tetszőleges 'a' szorzóval és tetszőleges alapú logaritmussal.) Tegyük fel, hogy ez y-nak a v-edik hatványa. Mi lehet a v?


(a·y)^log(y) = y^v

Vegyük mindkét oldal logaritmusát:

log(y)·log(ay) = v·log(y)

egyszerűsítve log(y)-nal:

log(ay) = v

Ha ez lett a v, akkor ezt az érdekes azonosságot kaptuk:


(ay)^log(y) = y^(log(ay))


tehát felcserélődhet az ay meg az y!


Vagyis esetünkben (a=4, 8-as alapú logaritmus) az első tag pont olyanná alakítható, mint a második! Ez lesz az egyenletünk:


y^(log_8(4y)) + y^(log_8(4y)) = 4

y^(log_8(4y)) = 2


A 4 meg a 8 is 2 hatvány, szóval szerintem érdemes a log_8-at átalakítani log_2-be. Ezt az összefüggést lehet használni:


log_a(x) = log_b(x)/log_b(a)

most a=8, b=2, log_2(8) = 3

(log_2(4) pedig 2)


y^(log_2(4y)/log_2(8)) = 2

y^(2/3 + log_2(y)/3) = 2

Mindkét oldal kettes alapú logaritmusát véve:


(2/3 + log_2(y)/3)·log_2(y) = 1


z=log_2(y) behelyettesítéssel:

(2 + z)·z = 3


Innen már csak egy sima másodfokú egyenlet, lesz neki egy pozitív meg egy negatív gyöke, azokból y könnyen kifejezhető (az egyik 1-nél nagyobb, a másik 1-nél kisebb lesz), és x=4y miatt x is egyszerűen kijön. Számold ki őket.


-----

Mindenesetre egy megjegyzés: Ha beadod ezt a megoldást házi feladatként, akkor a tanár nagyon rákérdezhet, hogy hogyan is jött ki ez-az-amaz benne, szóval jól meg kell értened!!

2012. jan. 11. 20:02
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!! Megpróbálom megérteni a feladatokat :))
2012. jan. 11. 20:25