Matematikából lenne egy kérdésem a következő feladattal kapcsolatban?


A feladat a következő: x^3+(2x-3)^2-5 = (x-1)^3

Ezt ugyebár nevezetes szorzatok segítségével kellene elkezdeni, például az első zárójelnél az (a-b)^2 = a^2 -2ab+b^2 módszerrel. A kérdésem az lenne, hogy a zárójel előtt ott van a + jel. ha elvégzem a zárójel kiszámítását szorzattal akkor ezt kapom: 4x^2-12x+9 Ha eddig elrontottam volna, javítsatok ki..visszatérve a + jelre, ha az ott van a zárójel előtt, akkor meg kell szoroznom még őket +1el? Mert akkor változnak az előjelek. Vagy azzal ne törődjek?



2012. jún. 8. 18:47
 1/6 anonim ***** válasza:
Hát ha +1-el szorzol, akkor épp hogy nem változnak az előjelek... (Ha - volna a zárójel előtt, akkor igen, mert akkor minden tagé fordul a -1 szorzás miatt)
2012. jún. 8. 19:03
 2/6 A kérdező kommentje:
Tényleg..:D ezek szerint nagyon fáradt vagyok..lenne még egy kérdésem: ha rendeztem az egyenletet, és a másodfokú megoldó képlet gyöke alatt ott van ugye az a -4ac ott mindíg kivonni kell? vagy ha teszem azt a c negatív szám és pozitív eredményt kapok, akkor adjam hozzá a b^2-hez?
2012. jún. 8. 19:08
 3/6 anonim ***** válasza:

mondjuk ez lenne a feladatod, mínusz van a négyzet előtt:

x^3-(2x-3)^2-5


Ha bizonytalan vagy csináld 2 lépésben.

1. Felbontod a zárójelet.


x^3-[4x^2-6x+9]-5


A négyzetet kiszámoltad, de továbbra is zárójelben van hagyva.

2. Most fölbontod ezt a zárójelet is. Mivel a zárójel előtt - van, így megfordulnak az előjelek:


x^3-4x^2+6x-9-5



Gyök alatt:

b^2-4ac


Ha mondjuk

b=5, a=-1, c=2

Akkor is csináld két lépésben (vagy háromban)

1. behelyettesítés

5^2-[4*(-1)*2]


2. kiszámolom, de a kapcsos zárójelet meghagyom még.

25-[-8]=25+8=33



A képlet felfogható úgy, hogy

(-4)*a*c

Ha mínuszt szorzol mínusszal az plusz.

Ha a és c is mínusz, akkor az előjel megint mínusz lesz.

pl a=-1, c=-2

(-4)*(-1)*(-2)=-8

2012. jún. 8. 19:22
 4/6 anonim ***** válasza:

Én másképp kezdeném el.

Kicsit átrendezve az egyenletet

x³ - (x - 1)³ + (2x - 3)² = 5


Felhasználva az

a³ - b³ = (a - b)(a² + ab + b²)

azonosságot az első két tag

(x - x + 1)[(x² + x(x - 1) + (x - 1)²] + (2x - 3)² = 5


A bal oldal első tényezője 1, a másodikat felbontva egy másodfokú kifejezést kapunk, amit a második taggal összevonva egy másodfokú egyenlet adódik, amit meg kell oldani.


DeeDee

*******

2012. jún. 8. 21:31
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi segítségeket, sikerült megértenem ezt a részt :) Viszont gondom akadt még valamivel...


2x-3 2x-1 3x+6

____ - ______ = -x + ______ +2


7 x+3 11


Az ilyen feladatokat hogy oldom meg?

2012. jún. 9. 18:37
 6/6 A kérdező kommentje:

hoppá ez rossz lett inkább így írom:

2x-3/7 - 2x-1/x+3 = -x + 3x+6/11 +2

2012. jún. 9. 18:38