Képtelen vagyok megérteni

1. Mekkora energia szabadul fel 73,5 dm3 standardállapotú H2-gáz égésekor? ( A keletkező víz cseppfolyós.)


(Állandó nyomást feltételezve, ha a térfogat állandó, akkor képződési belső energiával kell számolni, nem entalpiával.) 73,5 dm3 H2 --> (p*V = n*R*T alapján) n = 3 mol



2H2 (g) + O2 (g) = 2H2O (l)


3H2 (g) + 1,5 O2 (g) = 3H2O (l)


2. deltaH (entalpia, vagyis állandó nyomáson mért reakcióhő) = [termékek képződési entalpiájának összege] - [reagensek képződési entalpiájának] = [3 mol * (-285,8 kj/mol)] - [3 mol * 0 kj/mol + 1,5 mol * 0 kj/mol] = - 857,4 kj


3. Milyen irányú változások történnek az alábbi egyensúlyi rendszerekben,ha


a) növeljük a víz koncentrációját,


b) melegítjük a gázelegyet,


c) valamennyi reakcióval megkötjük a CO-ot,


d) katalizátort alkalmazunk,


e) növeljük a nyomást?


A) CH4(g) + H2O(g)---CO(g) +3 H2(g) B) CO(g)+H2O(g)---CO2(g)+H2(g)



A reakció exoterm, ennyi hő szabadul föl.



2012. máj. 31. 14:27
 1/4 Silber ***** válasza:
Az első felét nem igazán értem, mit vársz tőlünk, hisz elvileg meg van oldva (nem ellenőriztem, de jó a menete). Sem azt, hogy az "A" jelzetű egyenlettel mit kéne csinálni... Fejtsd ki.
2012. máj. 31. 16:00
 2/4 anonim ***** válasza:

3,a mindkét esetben a keletkezés irányába tolódik el

b, akiindulás irányába tolódik el

c, A reakció a keletkezés, B reakció a kiindulás irányába tlódik el

d, nem változik, csak felgyorsul

e, A reakció a kiindulás irányába,B reakció nem változik

2012. jún. 1. 17:54
 3/4 Krisztipédia válasza:
Nem igazán értem hogy jött ki a 3 mol, valaki esetleg el tudná magyarázni?
2022. dec. 30. 13:24
 4/4 Silber ***** válasza:

Ha standardállapotú a gáz, akkor a magyar konvencióknak megfelelően:

p=101,325 kPa

T=25°C (298,15 K)


A gáz anyagmennyisége kiszámítható a gáztörvény alapján:

pV=nRT

Kirendezve az anyagmennyiségre:

n=pV/(RT)


R értéke 8.314 J/(mol*K), V értéke pedig 73,5 dm3 a feladat szövege alapján. Visszahelyettesítve:

n=pV/(RT)=101,325*73,5/(8,314*298,15)=3 mol

2022. dec. 30. 15:55