Hogyan kell ezt megcsinálni? (10-es matek)


Mekkora az egységnyi sugarú körben a "h" hosszúságú húrhoz tartozó kisebbik kerültei szög nagysága, ha


h=2

h=√3 ?


Kell hozzá valamilyen képlet? Valaki magyarázza el lécci :)



2012. máj. 30. 14:42
 1/8 anonim ***** válasza:

r=1, átmérő 2.


Vagyis h=2 esetben ez éppen az átmérő (más nem lehet), nem kell semmit számolni a középponti szög 180 fok, a kerületi szög mindig a középponti szög fele, vagyis 90 fok.


2. Itt már számolni is kell.

Ha fölrajzolod, összekötöd a húr két végét a középponttal, akkor lesz egy háromszöged, aminek oldalai:

1-1-gyök(3)

Egyenlőszárú, és a középponti szöget kell kiszámolni.


Ha behúzod a magasságot, akkor egy olyan derékszögű háromszöged lesz, aminek ÁTFOGÓJA 1. Befogója gyök(3)/2


Ugye a magasság felezi a csúcsszöget:

sin (alfa/2)=[gyök(3)/2]/1


Innen alfa/2=60 fok.


Ha a középponti szög alfa, akkor a kerületi szög éppen a fele alfa/2.


Vagyis a kerületi szög 60 fok.

2012. máj. 30. 15:05
 2/8 A kérdező kommentje:
és ha h=1,4?
2012. máj. 30. 15:13
 3/8 anonim ***** válasza:

Akkor ugyanígy van egy háromszöged:

1-1-1,4 -es oldalakkal.

Félbevágod.

Átfogó: 1

Befogó: 1,4/2=0,7


sin (alfa/2)=0,7/1


Számológéppel kiszámolod alfa/2-őt.

2012. máj. 30. 15:35
 4/8 A kérdező kommentje:
hogy írom be az alfa/2 -t a számológépbe?
2012. máj. 30. 15:39
 5/8 anonim ***** válasza:

Te az alfát keresed, nem írod be sehogy...


sin-1 (0,7)-et ütöd be a számológépbe.

(Vagy arcsin 0,7)-et

Azt fogja kiírni a számológép, hogy:

44,42 fok


Ami azt jelenti, hogy

alfa/2=44,42 fok


A kerületi szög 44,42 fok.

2012. máj. 30. 15:47
 6/8 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. máj. 30. 15:59
 7/8 anonim ***** válasza:

Mint az előző válaszból kiderül, nem feltétlen szükséges képletet használni, de a megoldás általánosítható.


r = 1 - a kör sugara


Az 'r' sugarú körben a 'h' hosszúságú húrhoz tartozó kisebbik kerületi szögre érvényes, hogy

sinα = h/2r


Ha h = 2

akkor

sinα = 1

vagyis

α = 90°


ha h = √3

akkor

sinα = √3/2

vagyis

α = 60°


Ha valami nem világos, küldök egy rajzot.


DeeDee

*******

2012. máj. 30. 16:18
 8/8 A kérdező kommentje:
köszi szépen :) most már értem :)
2012. máj. 30. 16:31