Hogyan oldom meg ezeket a szöveges feladatokat? (valaki levezetné nekem? )


Egy kétjegyű számról van szó. A számjegyek összege 8. Ha megcseréljük a számokat és az új számot kivonjuk az eredetiből, akkor 54-et kapunk. Mi az eredeti szám?



Kétjegyű szám. A tízeseknél álló szám 1-el kisebb, mint az egyeseknél álló szám kétszerese. Ha számjegyeket megfordítjuk akkor az új szám 40-el több, mint az eredeti szám 1/5-e. Mi az eredeti szám?


Két egymásmellet álló természetes szám négyzetének a különbsége 87. Mik az eredeti számok?



Valaki segítsen! és nagyon fontos, hogy ne csak a megoldás, hanem az egész feladat részletes megoldását is megkapjam, mert csak így tanulok belőle. Előre is köszönöm!!



2012. máj. 29. 19:52
 1/9 anonim ***** válasza:

1. A ketjegyu szamot jelold ugy, mint "AB".


A, B szamJEGYek. A a tizesek helyen, B az egyesek helyen allo szamjegy. Vagyis maganak a szamnak az erteke 10·A + 1·B.


Az elso feladatnal:

A + B = 8 (a szamjegyek osszege 8)


Ha egy "AB" szamban megcserelem a ket szamjegyet, az uj szam "BA" lesz, aminek az erteke 10·B + 1·A. Ha a kulonbseg 54:


"BA" - "AB" = 54


(10·B + 1·A) - (10·A + 1·B) = 54, osszeadod:


9·B - 9·A = 54, osztasz 9-cel:


B - A = 6


Vagyis a kovetkezo egyenletrendszered van:

A + B = 8

B - A = 6


innen B = 7, A = 1


ellenorzes: 1 + 7 = 8, 71 - 17 = 54.


---


2. Ezt mar nem irom le ilyen reszletesen, de gondolom, a fentiek utan mar ertheto. Legyen a szam "AB":


A = 2·B - 1


10·B + 1·A = (10·A + 1·B)/5 + 40


ketismeretlenes egyenletrendszer, megkapod A-t es B-t.


---


Legyenek a szamok x es x+1 (ezek mar nem szamjegyek, hanem szamok!)


(x+1)² - x² = 87


x² + 2x + 1 - x² = 87


x² kiesik, megoldva az egyenletet x = 43, tehat a ket szam 43 es 44.


Valoban, 44² - 43² = 1936 - 1849 = 87

2012. máj. 29. 20:10
 2/9 A kérdező kommentje:
Az első válasz nem jó, mert az első feladatnál az eredeti számból vonjuk ki az újat..
2012. máj. 29. 20:21
 3/9 anonim ***** válasza:
Bocs, elneztem. Ebben az esetben A lesz 7 es B 1, vagyis az eredeti szam 71.
2012. máj. 29. 20:23
 4/9 A kérdező kommentje:

Igen, közben nekem is kijött a 71 :)


Nézem a másodikat!

2012. máj. 29. 20:25
 5/9 A kérdező kommentje:
A harmadik kijött, de a másodikat nem értem...
2012. máj. 29. 20:35
 6/9 anonim ***** válasza:

Legyen a szam "AB". A tizeseknel allo szam A, az egyeseknel allo szam B.


"A tízeseknél álló szám 1-el kisebb, mint az egyeseknél álló szám kétszerese":


A = 2B - 1


"Ha számjegyeket megfordítjuk akkor az új szám 40-el több, mint az eredeti szám 1/5-e":


"BA" = "AB"/5 + 40


10B + A = (10A + B)/5 + 40 , szorzol 5-tel:


50B + 5A = 10A + B + 200 , csoportositasz:


-5A + 49B = 200


Vagyis az egyenletrendszer:


A = 2B - 1

-5A + 49B = 200


Ezt megoldva (pl az elsobol az A kifejezeset berakod a masodikba):


A = 9

B = 5


Az eredeti szam 95.


Ellenorzes:


"A tízeseknél álló szám 1-el kisebb, mint az egyeseknél álló szám kétszerese":


9 = 2·5 - 1


"Ha számjegyeket megfordítjuk akkor az új szám 40-el több, mint az eredeti szám 1/5-e":


59 = 95 / 5 + 40

2012. máj. 29. 20:46
 7/9 anonim ***** válasza:

A 3. feladat


Legyen

x - az egyik

y - a másik szám

Mivel egymást követő számokról van szó, ezért

y = x + 1


A feladat szerint

y² - x² = 87


Behelyettesítve

(x + 1)² - x² = 87

A négyzetre emelés és összevonás után marad

2x + 1 = 87

ebből

x = (87 - 1)/2

vagyis

x = 43

=====


y = x = 1

így

y = 44

=====


Rád bízom az

x² - y² = 87

eset megoldását és az ellenőrzést. :-)


DeeDee

**********

2012. máj. 29. 23:49
 8/9 anonim ***** válasza:

Bocs, egy elírás.


y = x = 1

helyett

y = x + 1

a helyes.


DeeDee

**********

2012. máj. 30. 00:01
 9/9 A kérdező kommentje:
Még este kiszámoltam és kijött, de azért köszi :)
2012. máj. 30. 12:45