Matek:Egyenletekkel megoldható feladatokat hogy kell megoldani (Lent)?


1. 3kg 30% os sav és 5kg 45% os savat összeöntünk akkor hány % os savat kapunk?

2.Van 1 árú ,eredeti árából 10%os engedtek majd 15%-kal emelték az árát.így az új űra: 18630ft

3.A ÉS B reklám anyagot kézbesítenek.A egyedül 8 óra alatt végez,B 12 óra alatt.Ha d.u 15.00kor kezd A és B 17 órakor csatlakozik mikor végeznek?

4.A és T egymástól 6km-re lak.Gyalog mind2-nek 1 óra az út .Kerékpárral 20 perc.8 órakor indulnak egymáshoz A gyalog ,T biciklivel,T visszafordul mert otthon felejtett vmitaz elindulás után 5 percel,5 perc alatt hazaér 5 percet otthon tölt ,hány órakor találkoznak?



2012. máj. 29. 17:19
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Sulyozott kozeparanyost hasznalsz:

c = (3*0.3 + 5*0.45)/(3+5) = 0.39 = 39%


2. Ha a regi ar A, akkor:

(A * 0.9) * 1.15 = 18630, innen A = 18000


3. Jaj hogy utalom akik reklamot dobnak a postaladaba. Ha latsz az ujsagban egy hirt, hogy reklam kezbesitoket valaki lelott legpuskaval, az en voltam.


A egy ora alatt az egesz munka 1/8 reszet vegzi el.


B egy ora alatt az egesz munka 1/12 reszet vegzi el.


Ketten egyutt egy ora alatt az egesz munka 1/8 + 1/12 = 5/24 reszet vegzik el.


15 es 17 ora kozott A elvegezte az egesz munka 2/8 (1/4) reszet, marad 3/4 resz.


A maradek 3/4 reszt orankent 5/24 reszt elvegezve 3.6 ora (3 ora 36 perc) alatt vegzik el. Vagyis 20 ora 36 perckor vegeznek.


4. Belathato, hogy a gyalogos sebessege 6 km/h, a kerekparose 18 km/h.


Legyen a talalkozas idopontja t (8 ora utan eltelt ido)


A 8 orakor indul vA = 6 km/h sebesseggel, a megtett ut:

dA = vA·t = 6·t


T elveszteget 5 percet (visszafordulasig) + 5 percet (amig hazaer) + 5 percet (otthon), vagyis voltakeppen 15 perccel indul kesobb, ami 0.25 ora (ha mar km es km/h van megadva, az idot szamoljuk oraban). Az altala megtett ut:


dT = vT·(t-0.25) = 18·(t-0.25)


Emellett tudod azt is, hogy dA + dT = 6 km.


Az egyenletekbol kifejezed az idot:

18·(t-0.25) = 6 - 6·t


t = 0.4375 ora = 26 perc 15 masodperc


Vagyis 8h 26' 15" idopontban talalkoznak.

2012. máj. 29. 17:46
 2/5 A kérdező kommentje:

1 fokkal átláthatóbban nem lehetne?Mert ez gondolom aki elég logikus matekhoz az érti.Sajnos nekem magas.


Sok helyen ott van vmi...De valami egyszerü dolog mellé fűzve ,hogy hogyan is jött ki ez?

2012. máj. 29. 17:49
 3/5 anonim ***** válasza:
Pontosan mi, hol nem vilagos?
2012. máj. 29. 18:03
 4/5 A kérdező kommentje:

2.


A*0,9)*1,15=18000 ez pontosan hogy jött ki?


3-as:

1/8+1/12ből hogy lett 5/24 az oké ,hogy huszonnegyed, de 5?

és kb az egész 3-as feladat.


a 4.-es meg már az elején homály...Hogy jött ki a 8-16khm\h?

2012. máj. 29. 18:07
 5/5 anonim ***** válasza:

2. Ha A volt az ar, es 10%-ot engedtek, akkor az uj ar az eredeti ar 90%-a lett. Vagyis A * 0.9.


Ha az ar 15%-kal no, akkor az uj ar az azelottinek 115%-a, vagyis 1.15-tel szorzom.


Innen jon ki az (A * 0.9) * 1.15


3. Kozos nevezore hozas mond valamit? Ne haragudj, de ez otodikes anyag; ha ez nem vilagos, eloszor talan egyszerubb anyagokat kellene atnezz.


1/8 + 1/12 -> 8 es 12 legkisebb kozos tobbszorose 24.


Ahhoz, hogy 1/8 nevezoje 24 legyen, szorzod a nevezot es a szamlalot 3-mal.


Ahhoz, hogy 1/12 nevezoje 24 legyen, szorzod a nevezot es a szamlalot 2-vel.


Vagyis 1/8 + 1/12 = 3/24 + 2/24 = 5/24.


Orankent ketten 5/24 reszt vegeznek el.


Ha a munka 3/4-et kell elvegezni, a szukseges ido (3/4)/(5/24) = (3/4)*(24/5) = 18/5 = 3.6


4. Ha a koztuk levo tavolsag 6 km, es ezt a gyalogos 1 ora alatt teszi meg, akkor a sebesseg 6 km/h... 6 kilometer 1 ora alatt... nem tudom, ezen mit lehetne magyarazni.


20 perc az pedig 1/3 ora; ha 6 km-t 1/3 ora alatt tesz meg, a sebesseg 6/(1/3) = 6*3 = 18 km/h


Az ut torvenye pedig d = v·t


megtett ut = sebesseg szorozva az idovel

2012. máj. 29. 18:31