Matematika, számtani sorozat megoldása?

Tudjuk,hogy a sorozat első 3 tagjának összege egyenlő a nyolcadik taggal, valamint az ötödik tag a 18. Kérdés,hogy mi az első tag,és mennyi a differencia?

2012. máj. 29. 17:42
 1/3 anonim ***** válasza:

Fölírod a szövegben szereplő tagokat.

n. tag egyenlő a1+(n-1)*d


1. tag: a1

2. tag: a1+d

3. tag: a1+2*d

5. tag: a1+4d

8. tag: a1+7d


Amit tudunk:

a1+4d=18 (ötödik tag...)

a1+(a1+d)+(a1+2d)=a1+7d (első 3 tag összege...)


Ez 2 egyenlet 2 ismeretlennel, meg kell oldani.

2. egyenlet rendezve:


2a1=4d

a1=2d -->ezt beírod az első egyenletbe


a1+4d=18

2d+4d=18

d=3


Visszaírva az első egyenletbe:

a1+4d=18

a1+4*3=18

a1=6


Vagyis az első tag 6, a differencia 3.


Ellenőrzés: A sorozat tagjai:

6,9,12,15,18,21,24,27


6+9+12=27 stimmel, 5. tag stimmel.


Nehéz volt?

2012. máj. 29. 19:05
 2/3 anonim ***** válasza:

a1 + a2 + a3 = a8

a5 = 18


3*a1 + 3d = a1 + 7d

a1 + 4d = 18


2a1 = 5d

a1 + 4d = 18


Két egyenlet a két ismeretlenhez, csak meg kell oldani.

2012. máj. 29. 19:11
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a megoldásokat...a matek az én nagyon gyenge pontom..-.-" :)
2012. máj. 29. 20:20