Tudjuk,hogy a sorozat első 3 tagjának összege egyenlő a nyolcadik taggal, valamint az ötödik tag a 18. Kérdés,hogy mi az első tag,és mennyi a differencia?2012. máj. 29. 17:42
1/3 anonim válasza:
Fölírod a szövegben szereplő tagokat.
n. tag egyenlő a1+(n-1)*d
1. tag: a1
2. tag: a1+d
3. tag: a1+2*d
5. tag: a1+4d
8. tag: a1+7d
Amit tudunk:
a1+4d=18 (ötödik tag...)
a1+(a1+d)+(a1+2d)=a1+7d (első 3 tag összege...)
Ez 2 egyenlet 2 ismeretlennel, meg kell oldani.
2. egyenlet rendezve:
2a1=4d
a1=2d -->ezt beírod az első egyenletbe
a1+4d=18
2d+4d=18
d=3
Visszaírva az első egyenletbe:
a1+4d=18
a1+4*3=18
a1=6
Vagyis az első tag 6, a differencia 3.
Ellenőrzés: A sorozat tagjai:
6,9,12,15,18,21,24,27
6+9+12=27 stimmel, 5. tag stimmel.
Nehéz volt?
2/3 anonim válasza:
a1 + a2 + a3 = a8
a5 = 18
3*a1 + 3d = a1 + 7d
a1 + 4d = 18
2a1 = 5d
a1 + 4d = 18
Két egyenlet a két ismeretlenhez, csak meg kell oldani.
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a megoldásokat...a matek az én nagyon gyenge pontom..-.-" :)
2012. máj. 29. 20:20