Matematika egyenletek, nem értem. [Lent]?


Jelenleg ilyeneket veszünk mint pl.: 12x-9 + 6x-5 = 2

----- ----

3x-2 2-3x


Valaki el tudná magyarázni, hogy kell megoldani? Fontos lenne, köszi.



2012. máj. 28. 14:20
 1/4 anonim ***** válasza:

12x-9 + 6x-5 = 2 /rendezed az egyenletet

18x-14=2 /+14

18x=16 /osztás 18-al

x=0,889


ellenőrzés: 12*0,889-9+6*0,889-5=2

2,002=2

(kerekítés miatt lett 0,002-vel nagyobb az egyik oldal, de ez még elfogadható).



másik egyenletbe nincs egyenlőségjel:D

de gondolom:

3x-2=2-3x /+3x

6x-2=2 /+2

6x=4 /osztás 6-al

x=0,667

2012. máj. 28. 14:41
 2/4 anonim ***** válasza:

Hogy miért nem tudsz ennek könyvedben utánanézni?

12x-9+6x-5=2

Összevonás után: 18x-14=2

Még tovább: 18x=16 x=16/18=8/9 ennyi..


????????????

3x-2=(?)2-3x > 6x=4 x=4/6=2/3

2012. máj. 28. 14:42
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.


12x-9 + 6x-5

----- ---- = 2

3x-2 2-3x


Így akartam írni :D

2012. máj. 28. 14:46
 4/4 anonim ***** válasza:

1. Kikötés

3x-2 nem 0.

x nem 2/3

2-3x nem 0

x nem 2/3


2. 3x-2 és 2-3x éppen egymás -1 szeresei.

A 2. törtet átalakíthatjuk, ha szorzzuk a nevezőt és számlálót is -1-el


(12x-9)/(3x-2)+(5-6x)/(3x-2)=2


Innen már látszik, hogy a tört eltüntethető, ha szorozzuk mindkét oldalt (3x-2)-vel


(12x-9)+(5-6x)=2*(3x-2)

6x-4=6x-4

0=0


Ez egy azonosság, minden x kielégíti az egyenletet.

Persze kivéve az x=2/3, amit az elején kizártunk.

2012. máj. 28. 14:55