Inverz fuggvény hogy van, lattam a neten olyat ahol az x es olyat is hogy az y. t fejezik ki a vegen?

2012. máj. 27. 22:22
 1/6 anonim ***** válasza:

Inverz függvény:


Pl.:


f(x) = x + 5, f⁻¹(x) = x – 5


f(x) = x², f⁻¹(x) = √x


f(x) = ln(x), f⁻¹(x) = e^x


f(f⁻¹(x)) = x


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


[link]


Ez volt a kérdés?

2012. máj. 27. 22:39
 2/6 A kérdező kommentje:

erre gondoltam:


[link]

2012. máj. 27. 23:20
 3/6 anonim ***** válasza:

Az alapfüggvény y=valami, ezt kell átrendezni

x=valami formába. Az az inverz.


Ezt csinálják a linkeden is.


Világos?

2012. máj. 27. 23:41
 4/6 A kérdező kommentje:

azt hiszem :)


csak egyszer valki ugy magyarazta az inverzet,hogy van a funkciom es akkor a x.ek helyére y irunk(mindehol ahol x szerepel) és az y helyére x-t. Majd kifejezzuk az y.t,ugy rendezem az egyenletet hogy a vegen y= valmi jojjon ki.

2012. máj. 28. 00:05
 5/6 anonim ***** válasza:

Ez pont ugyanaz, amit én mondtam.


Ez a függvény:


y=(2x-3)/(x-1)


Ha átrendezed x-re, akkor ugye

x=(-3-y)/(y-2) jön ki.


Na most ha az elején felcseréled az x-y-t, akkor

x=(2y-3)/(y-1)


És ha most y-ra rendezed, akkor pont ugyanaz jön ki, mint az előbb, csak fordított betűkkel.

2012. máj. 28. 00:09
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha ebben a függvényben:


f⁻¹(y) = (–3 – y)/(y – 2) az „y“ helyébe behelyettesíted az eredeti y függvényt, akkor az:


f(f⁻¹(x)) = x értelmében itt is az „x“ értéket kell megkapnod.


Tehát:


f(x) = (2x – 3)/(x + 1)


f(f⁻¹(x)) = (–3 – f(x))/(f(x) – 2) = (–3 – (2x – 3)/(x + 1))/((2x – 3)/(x + 1) – 2) =


= ((–3(x + 1) – 2x + 3)/(x + 1))/(((2x – 3) – 2(x + 1))/(x + 1)) =


= ((–3x – 3 – 2x + 3)/(x + 1))/((2x – 3 – 2x – 2)/(x + 1)) =


= (–5x/(x + 1)/((–5)/(x + 1)) = –5x/(–5) = x


Ennek az alapján a képen látható megoldás helyes.

2012. máj. 28. 00:26