Van-e a szumma 1/k! Sorozatnak felső korlátja? (k: -->végtelen)? Ha van, mi az?


2012. máj. 27. 16:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Nincs felso korlatja.


Legyen eloszor is 1/1 + 1/2.


A kovetkezo ket tag 1/3 es 1/4, ezek osszege nagyobb, mint 2·(1/4), tehat tobb, mint 1/2-t adsz hozza.


A kovetkezo negy tag 1/5, 1/6, 1/7, 1/8. Ezek osszege nagyobb, mint 4·(1/8), tehat tobb, mint 1/2-t adsz hozza.


Es igy tovabb... vegtelenszer adsz hozza 1/2-t az addigi tagokhoz... tehat a sorozat divergens.


Termeszetesen lehet sok masfele modon is bizonyitani, pl integralassal (integralod 1/k-t, es mivel az vegtelenhez tart, a sorozat is divergens), vagy a Riemann-fele zeta fuggveny tanulmanyozasaval (s = 1 eset).

2012. máj. 27. 16:50
 2/8 anonim ***** válasza:

1/ (k faktoriálisról) beszélünk?


Ez nyilvánvalóan felülről korlátos.

szumma 1/k^2 is korlátos, a faktor meg még gyorsabban nő.


De ha tényleg faktorról van szó, akkor leírom majd kicsit részletesebben is.

2012. máj. 27. 16:56
 3/8 anonim ***** válasza:

Bocs, ezt nagyon beneztem.


Ha faktorialisrol van szo, Taylor sorozattal kell.


Ha k 0-rol indul, a hatarertek e. Ha k 1-rol indul, a hatarertek e-1.

2012. máj. 27. 17:03
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen, faktoriális, bocsi. :(


1/(k!)


Előre is köszi a részletezést :)

2012. máj. 27. 17:06
 5/8 anonim ***** válasza:

Keress rá a Taylor-sorbafejtésre.


e^x 0 helyhez tartozó Taylor-polinoma az alábbi:

e^x=1+x^2/1!+x^2/2!+...


x=1 helyen:

e=1+szumma 1/k!


1/k!=e-1=1,7183



Ha ez nem jut eszedbe és csak egy felső korlátot kér, akkor ki lehet indulni abból, hogy a szumma 1/k^2 konvergens. Legyen az értéke X.


k!>k^2, ha k>3

Ezért 1/k!<1/k^2, ha k>3


Bontsuk a szumma 1/k!-t két részre:


1/1+1/2+1/6+szumma 1/i! (i megy 4-től végtelenig.)


Ugyanígy 1/k^2-et két részre bontva:

X=1/1+1/4+1/9+szumma 1/i^2 (i megy 4-től)

X-1-1/4-1/9=szumma 1/i^2


Ebben a szumma helyére beírom a négyzetes szummát:

1/1+1/2+1/6+szumma 1/i!


1/1+1/2+1/6+szumma 1/i!<1/1+1/2+1/6+(X-1-1/4-1/9)

szumma 1/k! < X +0,31


X+0,31 egy felső korlátja a sornak.

X pontos értéke pi^2/6

X+0,31=1,95


Vagyis ez egy felső korlát. Amit viszonylag könnyű volt megtalálni.

Látszik, hogy annyira nem erős korlát, mert a pontos értéke pedig 1,72, ahogy fönt kiszámoltam.

2012. máj. 27. 17:16
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, köszönöm. Értem minden lépést! :D


De :)


Az OK, hogy mindig "viszonyítok valamihez", hogy kisebb vagy nagyobb nála, de hogyan jövök rá olyan lépésre, mint amit te is léptél:

"Ebben a szumma helyére beírom a négyzetes szummát:

1/1+1/2+1/6+szumma 1/i!

1/1+1/2+1/6+szumma 1/i!<1/1+1/2+1/6+(X-1-1/4-1/9)"


Vagy ezt a hasonló feladatokban általában megléphetem?


Előre is köszi. :)

2012. máj. 27. 17:50
 7/8 A kérdező kommentje:

Illetve ha csak arra kíváncsi a feladat, hogy van-e felső korlátja (arra nem, hogy mi az), akkor pl a hányadoskritériummal is kijön:


(an+1)/an = ... = 1/(n+1), azaz lim {1/(n+1)}=0 < 1, azaz konvergens, azaz létezik alsó és felső korlátja.


Jól gondolom?


Köszönöm.

2012. máj. 27. 17:54
 8/8 Dörmögő_Dömötör válasza:
Eléggé el nem ítélhető módon pongyola a kérdés feltevése. Ha nem tűnt volna fel, nem sorozatról, hanem végtelen sorról van szó. "k" nem a végtelenbe tart, ez nem határértékszámítás, hanem k = 1 - től a végtelenig összegezünk. A kérdés a sor konvergens, vagy divergens volta. A sorösszeg e - 1.
2012. jún. 11. 23:35