Komplex számoknál az i -t is át írjuk -1 nem csak az i² tét -2. re?


Volt ez a példám,aminek 4i re kell kijönnie,de nem volt levezetés,ezért megpróbáltam én levezetni,de nem tudom hogy így jó e.


i.(1 + i -i²).2 = i. (1 + i + 2) .2 = i.(1 - 1 + 2).2 =4i


2012. máj. 27. 09:22
 1/4 anonim válasza:

Eleg regen volt Dimat 1-em, de ha jol remlik az i az a gyok -1? Ezert ha negyzetre emeled -1 et kell oda irnod.

De eleg nagy zavar van nallad a komplex szamoknal, olvasd at a legalabb a wikipediat rolla. [link]

2012. máj. 27. 09:40
 2/4 Zeu ***** válasza:

Az i értéke négyzetgyök alatt -1, vagyis annak négyzete -1, nem pedig -2. Ezen kívül én még nem láttam olyan feladatot ahol az egyenletben lévő 2 db i-ből egyet átírtak volna számra. A négyzetes tag már más kérdés, azt tényleg át szokták írni -1-re.

Abban biztos vagyok hogy a levezetésed nem jó, azonban egyelőre én se tudtam úgy levezetni hogy 4i jöjjön ki :D

Erre jutottam, egyelőre keresem benne a hibát, csak leírom hátha segít valamit: i*(1+i-i2)*2=i*(1+i+1)*2=2i+2i2+2i=4i-2

2012. máj. 27. 09:46
 3/4 A kérdező kommentje:

Ez egy mátrixos példa volt,leirom hogy volt a fuzetben:



|i 0 0 1|

|0 1+i 2 0|

|0 0 1-i 1|= i.(1+i).(1-i).2 = 4i

|0 0 0 2|

2012. máj. 27. 09:59
 4/4 anonim ***** válasza:
Stimmel. Egy felső háromszögmátrix determinánsa egyenlő a főátlóbeli elemek szorzatával. Most tehát i*(1+i)*(1-i)*2. A második-harmadik tag a nevezetes azonosság - (a+b)*(a-b) - alapján 1^2-i^2. Mivel i^2=-1, ez a tényező 2 lesz. Így marad i*2*2=4*i.
2012. máj. 27. 10:20