2012. máj. 25. 18:32
1/3 anonim válasza:
x1 = -2 - i és x2 = -1 + 2i
Be kell helyettesíteni a megoldóképletbe.
2/3 bongolo válasza:
A megoldóképletből ez jön ki:
x12 = (i-3 ± √D)/2
ahol a D diszkrimináns:
D = (3-i)² - 4(4-3i)
D = (9-6i-1) - (16-12i)
D = 8-6i -16+12i
D = 6i-8
Vedd észre, hogy 3-i négyzete majdnem ugyanez volt! Szóval:
D = -(3-i)²
Ennek a gyöke egyszerűen adódik:
√D = i(3-i) = 3i+1
Vagyis a megoldások:
x12 = (i-3 ± √D)/2
x12 = (i-3 ± (3i+1))/2
x1 = (i-3 + (3i+1))/2 = 2i-1
x2 = (i-3 - (3i+1))/2 = -i-2
vagy ha így szimpatikusabb:
x1 = -1+2i
x2 = -2-i
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
A megoldóképlet megvolt, de csak addig jutottam, hogy vegyük észre; sajnos nem vettem észre, de most már ilyenekre is figyelek.
Mégegyszer köszönöm.
2012. máj. 27. 12:17