Segítene valaki ebben a példában?


A feladat a következő:


Írd fel annak az egyenesnek az egyenletét, amely merőleges a "p" egyenesre és áthalad a "C" ponton!


p: x = 1 - p

y = 3 + p

z = 5 - 4p

(ez egy egyenes paraméteres egyenlete a térben, ha valakinek nem lenne világos netán)


C=[-2,-3,6]


Köszi előre is!



2012. máj. 12. 23:13
 1/1 bongolo ***** válasza:

Egyrészt az látszik az egyenes egyenletrendszeréből, hogy az (1, 3, 5) ponton keresztülmegy az egyenes, másrészt hogy irányvektora v=(-1, 1, -4) (ezek a p paraméter együtthatói).


A p paraméter különböző értékeinél az egyenes pontjainak a koordinátáit adja az egyenes egyenletrendszere. Mondjuk az M pont koordinátái lesznek akkor, amikor p értéke m. Legyen ez az M az a pont, ahol a két egyenes metszi egymást.

M(1-m, 3+m, 5-4m)


A CM vektor lesz a merőleges egyenesnek az irányvektora:

CM = C-M = (1-m+2, 3+m+3, 5-4m-6)


A CM vektor merőleges az irányvektorral, vagyik skalárszorzatuk nulla:

CM·v = 0


CM = (3-m, 6+m, -1-4m)

v = (-1, 1, -4)


(3-m)·(-1) + (6+m)·1 + (-1-4m)·(-4) = 0


-3+m + 6+m + 4+16m = 0

7+18m = 0

m = -7/18


M(1+7/18, 3-7/18, 5+28/18)

M(25/18, 47/18, 118/18)


A merőleges a C és M pontokat összekötő egyenes. Ennek az egyenlete:

x= -2 + (25/18 + 2)p

y = -3 + (47/18 + 3)p

z = 6 + (118/18 - 6)p

2012. máj. 13. 17:57