1. Feladat: A fafaragó a vésőt 75 N (newton) erővel nyomja a fába. Mekkora a nyomás a véső éle alatt, ha az 2cm széles és 0, 05mm vastag? 2. Feladat: 80cm2 alapterületű edényben 10 cm magasan 1,15g/cm3 sűrűségű sóoldat van. (A külső légnyomástól eltekintünk. ) Mekkora a nyomás a felszín alatt 8 cm mélyen? Mekkora erő nyomja az edény alját?

2012. máj. 2. 19:30
 1/1 bongolo ***** válasza:
100%

A nyomás az erőnek és a felületnek a hányadosa. Úgy lehet megjegyezni, hogy osztani kell a felülettel, hogy minél kisebb felületre hat az erő, annál nagyobb a nyomás.

(Azt tapasztalatból biztos tudod, hogy egy ujjal sokkal nehezebb tartani a táskádat, mint a kezeddel, mert egy újjal sokkal nagyobb a nyomás.)


Szóval p = F/A

A nyomás jele p, mértékegysége N/m², amit Pa (Pascal)-nak is neveznek.


1)

A = 2cm·0,05mm = 20mm·0,05mm = 1 mm²

p = 75N/1mm² = 75 MPa (megapascal)


A mega úgy jött ki, hogy a milliméter ezredrésze a méternek, ezért a négyzetmilliméter a milliomodrésze a négyzetméternek. Az egymilliószoros pedig a mega.


2)

Az oldat térfogata 8 cm mélységnél:

V = 80cm²·8cm = 640 cm³

tömege:

m = ρ·V = 1,15 g/cm³·640 cm³ = 736 g = 0,736 kg

a súlya:

F = m·g = 0,736 kg · 10 m/s² = 7,36 N


A nyomás:

p = F/A = 7,36 N / 80 cm² = 7,36N / 0,008 m² = 920 Pa


Hasonlóképpen kell számolni az edény alján is, csak ott 10 cm az oldat vastagsága:


V = 80cm²·10cm = 800 cm³

tömege:

m = ρ·V = 1,15 g/cm³·800 cm³ = 920 g = 0,92 kg

a súlya:

F = m·g = 0,92 kg · 10 m/s² = 9,2 N


Ekkora erő nyomja az edény alját.

2012. máj. 2. 22:10