Aki jó matekos segítsen. Írja fel annak az egyenesnek az egyenletét amely illeszkedik a (3;0) pontra és merőleges az x-2y+2=0 egyenesű egyenletre?

2012. máj. 1. 11:19
 1/4 anonim ***** válasza:

P(3,0)

n(1,-2)


x-2y=3

2012. máj. 1. 11:28
 2/4 anonim ***** válasza:

A megadott egyenes normálvektora:

n(1,-2)


Ez a rá merőleges egyenes irányvektora!

Vagyis azt az egyenest kell fölírnod, amire

v(1,-2)

P(3,0)


Megkeresed a függvénytáblában az irányvektoros képletet, és beírod a számokat.


v2x - v1y = v2x0 - v1y0.


-2x-y=-2*3-0

-2x-y=-6


Ezt így lehet hagyni, de szebb, ha (-1)-el beszorzod:

2x+y=6

2012. máj. 1. 11:34
 3/4 anonim ***** válasza:
óbaze tényleg :O de hülye vagyok most érettségizem és azthittem hogy jó váá most mégannyi önbizalmam sincs mint előtte
2012. máj. 1. 12:08
 4/4 anonim ***** válasza:

Megcsinálhatod egyszerűbben is:

Leolvasod ebből az egyenletből ennek az egyenesnek a normálvektorát: n(1;-2)

Ez lesz a másik egyenes irányvektora. Nem kell ezt irányvektoros egyenletekbe helyettesítgetni, hanem csak elforgatod 90 fokkal, így megkapod a normálvektort: (2;1)

(90 fokkal való elforgatást úgy kell csinálni, hogy a két koordinátát megcseréled és az egyiket ellentettjére változatod; célszerű a negatívat)


Ebből már fel tudod írni:

2x+y=6


És lám, így nem is kell a végén -1-gyel szorozni.

2012. máj. 1. 12:15